Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се секогаш BCC себе при испраќање Email преку Outlook?

Можеби во некои случаи, секогаш сакате BCC да испраќате е-пораки преку Outlook, но понекогаш може да заборавите да ја додадете адресата на вашата сметка во полето BCC поради невнимание. Ако има некој начин автоматски може да се додаде е-поштенска адреса до полето BCC додека испраќате е-пораки? Тука имам два начина.

Секогаш BCC со VBA

Секогаш BCC со Kutools за Outlook добра идеја3

Секогаш одговарајте со одбраната сметка во перспектива

Во Outlook, може да имате повеќе сметки, но по некое време можеби ќе сакате да ги одговорите сите примени пораки со стандардна сметка, за да ја промените секогаш кога е проблематично, но во Kutools за Outlook, можете да го проверите Секогаш одговарајте со стандардна сметка опција да се справи со оваа работа лесно. Кликни за 45 дена бесплатен пробен период!
doc одговор со стандардна сметка 2
Kutools за Outlook: со десетици практични Outlook додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 45 дена.

Секогаш BCC со VBA

Овде имам код VBA може автоматски да BCC некој додека праќа пораки.

1. Притиснете Alt + F11 клучеви за да се овозможи Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Двоен клик ThisOutlokSession од Project1 окно и копирајте и ставете подолу код во новиот скриен скрипт.

VBA: Секогаш BCC себе

Приватна под Application_ItemSend (ByVal објект како објект, откажете како логичка) 'UpdatebyExtendoffice2018-5-23 Дим xRecipient како примач Дим xPrompt како стрингум xYesNo како цел број Dim xBcc Како грешка за грешка продолжува Следно Ако Item.Class <olMail Потоа излез Sub xBcc = "myself@myself.com" Постави xRecipient = Item.Recipients.Add (xBcc) xRecipient.Type = olBCC xRecipient.Resolve Поставете xRecipient = Ништо не завршува

doc секогаш bbc себе 1

Во кодот, myself@myself.com е е-поштенската адреса што сакате да ја пренесете на BCC автоматски, можете да го промените што е потребно.

3. Зачувај го кодот и затворај го Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

Од сега, што и да праќате пораки од Outlook, автоматски BCC до наведената адреса.


Секогаш BCC со Kutools за Outlook

Со горенаведениот код, вие можете само автоматски BCC на една е-маил адреса, ако сакате сами авто BCC и вашиот шеф во исто време, можете да го користите Kutools за Outlook"S CC / BCC функцијата, таа може автоматски да BCC на некои е-мејл адреси врз основа на некои правила.

Kutools for Outlook , Вклучува 20 + моќни функции и алатки за Microsoft Outlook 2016, 2013, 2010 и Office 365.

Бесплатна инсталација Kutools за Outlook, а потоа стори како подолу чекори:

1. клик Kutools > CC / BCC > Авто CC / BCC менаџер.
doc секогаш bbc себе 2

2. Во Авто CC / BCC менаџер дијалог, кликнете нови да се појави надвор Автоматски CC / BCC дијалог, даде ново правило име, кликнете Приматели копче.

doc секогаш bbc себе 3 doc стрелка десно doc секогаш bbc себе 4

3. Потоа во Изберете Имиња дијалогот, можете да ги изберете контактите или рачно да ја внесете адресата БКК поле како што ви треба.
doc секогаш bbc себе 5

4. клик OK за да се вратите последниот дијалог, можете да ги видите адресите што сакате да ги автоматски BCC во Листа на име на примачот CC / BCC кутија. Провери Сите излези е-пошта опција.
doc секогаш bbc себе 6

5. клик OK > Ok за затворање на дијалозите. И кликнете Kutools > CC / BCC > Овозможи Авто CC / BCC да го преземе владеењето ефект.
doc секогаш bbc себе 7

Сега, сите пораки испратени од Outlook ќе бидат авто BCC наведената адреса која ја поставивте.

Совет: ако сакате автоматски да го автоматизирате BCC или други врз основа на некои правила, како што се базирани на некоја сметка, предмети и тела, можете да проверите Прилагодено во Auto CC / BCC дијалогот, поставете ги условите што ви требаат.

doc секогаш bbc себе 8
doc секогаш bbc себе 9


Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    J Crego · 1 months ago
    thank you very much for the VBA BCC macro, I have installed it in outlook 365 and it worked perfectly, so helpful