Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да блокирате или деблокирате испраќачите во Outlook?

Понекогаш, во Outlook, може да добивате несакани е-пораки од некои странци кои ве досадуваат. Во оваа статија, јас воведам метод за блокирање или спречување на примање на е-пораки од некои специфични испраќачи во Outlook.

Блокирај ги испраќачите со десен клик

Блокирај ги испраќачите со користење на функцијата Несака

Блокирај ги испраќачите со помош на Kutools за Outlookдобра идеја3

Зачувување или извоз на повеќе пораки до други фатални датотеки (PDF / HTML / WORD / EXCEL) во Outlook

Понекогаш, можеби ќе сакате да ги зачувате или изнесете е-пораките во папка како други датотеки со формат, како што се датотеки PDF, Word или Excel во Outlook. Во Outlook, ниту една од функцијата Save as и Export не може да се справи со оваа работа. Сепак, Kutools за Outlook's Save as file алатка може да извезува повеќе пораки во папка како датотеки со повеќе формати одеднаш. Кликни за 45 дена бесплатен пробен период!
doc зачувај како датотека
Kutools за Outlook: со десетици практични Outlook додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 45 дена.

Блокирај ги испраќачите со десен клик

Во Outlook, можете да кликнете со десното копче на е-поштата во листата за испраќање која сакате да го блокирате испраќачот, а потоа кликнете Ѓубре > Блокирај го испраќачот. Сега испраќачот на избраниот е-пошта е блокиран.
доставувач на блок 1

Забелешка:

1. Овој метод не поддржува повеќекратен избор.

2. Испраќачите на блок влегуваат во тековната е-сметка.


Блокирајте ги или деблокирајте ги испраќачите со користење на функцијата Junk

Ако сакате да блокирате повеќе испраќачи одеднаш, можете да ја користите функцијата Несака во Outlook.

Блокирај испраќачи

1. Овозможете ја сметката за е-пошта која сакате да блокирате одредени испраќачи, кликнете Насловна > Ѓубре > Опции за несакана е-пошта.
доставувач на блок 2

2. Во Опции за несакана е-пошта дијалог, под Блокирани испраќачи табот, кликнете Додај копче.
доставувач на блок 3

3. Потоа во Додај адреса или домен дијалог, внесете ја адресата на испраќачот што сакате да го блокирате во полето за текст.
доставувач на блок 4

4. клик OK, потоа повторете го горниот чекор 2 и 3 за да додадете други адреси на испраќачот во полето со листа.
доставувач на блок 5

5. Откако ќе ги додадете сите адреси на испраќачот што сакате да ги блокирате, кликнете OK да заврши.

Деблокирај ги испраќачите

1. ако сакате да одблокирате некого, одете на Опции за несакана е-пошта дијалог, под Зачувај ги испраќачите табот, кликнете Додај копчето за да додадете адреса на испраќачот што сакате да го деблокирате во Додај адреса или домен дијалог.
доставувач на блок 6

2. Повторете горниот чекор за да ги додадете сите адреси на испраќачот на испраќачот до листата.


Блокирај ги испраќачите со помош на Kutools за Outlook

Ако имате Kutools за Outlook - додаток со повеќе корисни комунални услуги, можете да блокирате или деблокирате испраќачите во една сметка или на сите сметки во Outlook.

Kutools for Outlook , Вклучува 20 + моќни функции и алатки за Microsoft Outlook 2016, 2013, 2010 и Office 365.

Бесплатна инсталација Kutools за Outlook, а потоа стори како подолу чекори:

Блокирајте или деблокирајте ги испраќачите во целата сметка

Изберете ги пораките што сакате да ги блокирате или деблокирате испраќачите од мејлинг листата, кликнете Kutools > Ѓубре > Блокирај ги испраќачите or Никогаш не блокирајте ги испраќачите како што ви треба.
доставувач на блок 7

Дијалог се појавува за да ве потсетам дека адресите на е-пошта се успешно блокирани или деблокирани.

Блокирај ги испраќачите Никогаш не блокирајте ги испраќачите
доставувач на блок 8 доставувач на блок 9

Блокирајте или деблокирајте ги испраќачите во една или специфични сметки

Ако сакате да блокирате или деблокирате испраќачите во една или одредени сметки во Outlook, можете да направите како што е подолу:

1. клик Kutools > Ѓубре > Несакана е-пошта менаџер менаџер.
доставувач на блок 10

2. Во Несакана е-пошта менаџер менаџер дијалог, под Блокирање на or Никогаш не забрани табот, кликнете нови.
доставувач на блок 11

3. Во Ѓубре дијалогот, му ги даде на правата на ѓубре име. Проверете ја сметката е поле за избор, кликнете за да овозможите дијалогот со сметки, а потоа проверете ги сметките што сакате да ги блокирате одредени испраќачи.
доставувач на блок 12

4. клик OK за да се вратите во дијалогот за несакана врска, проверете "Од" адреса содржи полето за избор, кликнете за да го отворите Текстот содржи дијалогот, а потоа кликнете нови.
доставувач на блок 13

5. Внесете ја адресата на испраќачот во која сакате да го блокирате Нов текст за пребарување листа, кликнете Додај за да го додадете во Листа за пребарување секција.

доставувач на блок 14 doc стрелка десно доставувач на блок 15

Исто така, можете да кликнете адреса за да додадете адреси на е-пошта на испраќачите од Outlook адресар во листата.
доставувач на блок 16

6. Откако ќе ги додадете сите адреси на испраќачот што сакате да го блокирате, кликнете на Ok копчиња за затворање на дијалозите. Потоа запомнете да кликнете Овозможи Филтер за несакана е-пошта за да се овозможи функцијата за ѓубре.
доставувач на блок 17Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.