Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да исклучите некоја адреса на испраќачот на е-пошта од оддвор од канцеларија одговори во Outlook?

Кога го поставувате одговорот Out of Office за сите примани пораки во Outlook, можеби ќе треба да исклучите одговарање на одредени испраќачи на е-пошта. Методи во оваа статија може да ви помогнат да го решите овој проблем во детали.

Исклучете одредена адреса на испраќачот на е-пошта од Out of Office во Outlook

Исклучете одредена адреса на испраќачот на е-пошта од надвор од канцеларија во сметката на Exchange

Kutools за Outlook: 100 + нови напредни алатки за Outlook.
Канцеларија јазиче: Овозможи уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени: Ставете ги старите менија и алатници назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Исклучете одредена адреса на испраќачот на е-пошта од Out of Office во Outlook

Ако користите сметка IMAP или POP3 во Outlook, можете да исклучите одредена адреса на испраќачот на е-пошта од Out of Office во Outlook со создавање правило. Ве молиме да го направите следново.

1. Прво, треба да креирате дефиниција за автоматски одговор. Ве молиме креирајте нова е-пошта, компонирајте го и зачувајте како Outlook Шаблон.

2. По креирањето на шаблонот за автоматски одговор, кликнете Правила > Управувај со правила и предупредувања под Насловна tab. Погледнете го екранот:

3. Во Правила и известувања дијалог прозорецот, кликнете на Ново правило копче. Погледнете го екранот:

4. Во првиот Правила волшебник, Одберете Примени правило за пораките што ги примам во Започнете од празно правило секција, а потоа кликнете на Следна копче.

5. Во втората Правила волшебник, Кликнете на Следна копчето директно без да изберете какви било услови. Во никнуваат Microsoft Outlook дијалог прозорецот, кликнете на Да копчето (со оваа поставка, автоматски одговор е-пошта ќе испрати до сите испраќачи). Погледнете го екранот:

6. Потоа во одбраните дејства Правила волшебник, Одберете одговорите со користење на специфичен образец опција во Чекор 1 кутија, а потоа кликнете на "Специфичен образец" алка во чекор 2 кутија. Во Изберете шаблон за одговори дијалогот, изберете Кориснички шаблони во датотечниот систем од Погледни во паѓачката листа, изберете го шаблонот за автоматски одговор што го создадовте во чекор 1, а потоа кликнете на Отворено копче. Кликнете на Следна копче за да оди напред. Погледнете го екранот:

7. Сега треба да ги исклучите испраќачите од автоматски одговор. Во следните исклучоци Правила волшебник, Одберете освен ако од луѓе или јавна група кутија in Чекор 1 кутија, кликнете на луѓе или јавна група алка во Чекор 2 поле за избор на е-адреси на испраќачите, а потоа кликнете на Следна копче.

8. Во последното Правила волшебник прозорецот, наведете го правилото и кликнете на Заврши копче. Погледнете го екранот:

9. Кликнете на OK копчето во Правила и известувања прозорецот за да се заврши правилото.

Од сега па натаму, е-поштата за автоматски одговор ќе се испрати до сите примени пораки, освен за наведените испраќачи.


Исклучете одредена адреса на испраќачот на е-пошта од надвор од канцеларија во сметката на Exchange

Ако користите сметка на Exchange во Outlook, може да исклучите некој од испраќачот на е-пошта од одговор од канцеларија како што следи.

1. Префрлете се на сметката на Exchange во Outlook, а потоа кликнете датотека > Информации > Автоматски одговори. Погледнете го екранот:

2. Во Автоматски одговори дијалог прозорецот, одберете го Испрати автоматски одговори опцијата, наведете го времето за испраќање колку што ви треба, а потоа кликнете на Правила копчето под Внатре во мојата организација табот.

3. Во Автоматски правила за одговор дијалог прозорецот, кликнете на Додај правило копче.

Забелешка: Ако сакате да го примените правилото за сите профили на Outlook, проверете го Покажи правило за сите профили кутија, на друг начин, одштиклирајте го.

4. Во Уредете правило дијалог-кутија, треба да:

4.1 Кликнете на од копчето за избор на е-адреси на испраќачите, кои ќе ги исклучите од работа;

4.2 Проверете го Одговори со кутија, а потоа кликнете на Шаблон копче за да се креира шаблонот за автоматски одговор;

4.3 Кликнете на Напредно копче. Погледнете го екранот:

5. Во Напредно дијалогот, проверете го Само елементи што не се совпаѓаат со овие услови кутија, а потоа кликнете на OK копче.

6. клик OK копчиња. Кога се враќа на Автоматски одговори дијалог прозорецот, кликнете на OK копчето, а потоа кликнете на Да копче во никнуваат Microsoft Outlook брза кутија. Погледнете го екранот:

Сега сте исклучиле конкретни испраќачи од неофицијални одговори во вашата сметка на Exchange.


Поврзани статии:Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    jan-Willem de Rijk · 4 months ago
    Hi I've followed your "Exclude certain email sender address from out of office in Exchange account" but this only applies for email addresses from inside my organisation. If I use the "Outside my organisation" tab I get an error saying it cannot be empty. Clould you help me with this?

    Thanks in advance