Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да автоматски филтрирате или преместете пораки до папка врз основа на испраќачот во Outlook?

Во Outlook, можете да добивате стотици пораки од десетици различни испраќачи секој ден. Но, за подобро да ги организирате електронските пораки, можеби ќе сакате да ги филтрирате или преместите пораките во папка врз основа на испраќачот. Еве го воведам методот за автоматско преместување на пораки во папка врз основа на испраќачот.

Автоматско филтрирање или преместување на пораки во папка врз основа на испраќачот во Outlook

Филтрирајте или префрлете ги пораките во папка врз основа на испраќачот во Outlook од Kutools за Outlook

Зачувување или извоз на повеќе пораки до други фатални датотеки (PDF / HTML / WORD / EXCEL) во Outlook

Понекогаш, можеби ќе сакате да ги зачувате или изнесете е-пораките во папка како други датотеки со формат, како што се датотеки PDF, Word или Excel во Outlook. Во Outlook, ниту една од функцијата Save as и Export не може да се справи со оваа работа. Сепак, Kutools за Outlook's Save as file алатка може да извезува повеќе пораки во папка како датотеки со повеќе формати одеднаш. Кликни за 45 дена бесплатен пробен период!
doc зачувај како датотека
Kutools за Outlook: со десетици практични Outlook додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 45 дена.
Kutools за Outlook: 100 + нови напредни алатки за Outlook.
Канцеларија јазиче: Овозможи уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени: Ставете ги старите менија и алатници назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Автоматско филтрирање или преместување на пораки во папка врз основа на испраќачот во Outlook

Во Outlook, можете да креирате правило за автоматско пренесување пораки од испраќачот до одредена папка.

1. Изберете го е-поштата која сакате да ги преместите сите пораки врз основа на неговиот испраќач, кликнете Правила > Секогаш се пренесува порака од.
doc преместувај е-пошта до папката од испраќачот 1

2. Во Правила и известувања дијалогот, можете да изберете папка за да ги ставите е-пораките од испраќачот. Или кликни нови да одам на Креирај нова папка дијалогот, дајте име во папката име полето за текст, одберете Пошта и публикации од Папка содржи паѓачката листа, а потоа одберете сметка за да ја поставите новата папка во Одберете каде да ја поставите папката секција.
doc преместувај е-пошта до папката од испраќачот 2

3. клик OK > OK, тогаш сите постоечки е-пораки од овој испраќач се преместени во наведената папка во исто време. Отсега натаму, сите дојдовни пораки од испраќачот ќе бидат автоматски преместени во оваа папка.


Филтрирајте или префрлете ги пораките во папка врз основа на испраќачот во Outlook од Kutools за Outlook

Ако само сакате да ги преместите постоечките пораки од некој во одредена папка, можете да го користите Пораки од испраќачот of Kutools за Outlook прво да ги филтрирате е-пораките од еден испраќач, а потоа да ги преместите во некоја папка.

Kutools for Outlook , Вклучува 100 + моќни функции и алатки за Microsoft Outlook 2016, 2013, 2010 и Office 365.

Бесплатна инсталација Kutools за Outlook, а потоа стори како подолу чекори:

1. Изберете е-пошта која сакате да ги преместите сите пораки врз основа на неговиот испраќач, кликнете Kutools > Од испраќач > Пораки од испраќачот.
doc преместувај е-пошта до папката од испраќачот 3

2. Сите пораки што доаѓаат од испраќачот се филтрирани, одберете ги сите со притискање Ctrl + A, и десен клик за да изберете Се движат > Друга папка.
doc преместувај е-пошта до папката од испраќачот 4

3. Во Помести ги предметите дијалог, одберете папка за да ги поставите е-пораките или кликнете нови да креирате нова папка за да поставите.
doc преместувај е-пошта до папката од испраќачот 5

4. клик OK > OK, тогаш сите постоечки е-пораки од испраќачот се преместени во специфичната папка.

Совет: Ако сакате автоматски да ги преместите пораките од испраќачот, можете да кликнете Се движат > Секогаш пренесувај пораки во овој разговор во чекор 2.
doc преместувај е-пошта до папката од испраќачот 6Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.