Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како автоматски да прифаќате барање за состанок од одредена личност во Outlook?

Кога примате покана за состанок во Outlook, треба рачно да го прифатите барањето за состанок и да го испратите одговорот на испраќачот. Дали има некој лесен начин автоматски да го прифати од одредена личност во Outlook? Методот во оваа статија ќе ви направи корист.

Автоматско прифаќање барање за состанок од одредено лице со код на VBA


Лесно да ги отстраните дупликатните пораки од назначените папки на е-пошта одеднаш во Outlook:

Избриши Дупликат пораки корист на Kutools за Outlook може да ви помогне брзо да ги отстраните сите дупликати пораки од е-мејл фидер или повеќе наведени папки во исто време во Outlook. Погледнете го екранот:

Kutools за Outlook: со повеќе од 40 практични Outlook додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 45 дена. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Автоматско прифаќање барање за состанок од одредено лице со код на VBA

Долниот код на VBA може да ви помогне автоматски да го прифатите барањето за состанок кое е испратено од одредено лице во Outlook. Ве молиме да го направите следново.

1. Притиснете го копчето Alt + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Во Microsoft Visual Basic за апликации прозорец, двоен клик Оваа OutlookSession во левата страна за да го отворите прозорецот Code, а потоа копирајте го кодот подолу VBA во прозорецот. Погледнете го екранот:

VBA код: Автоматско прифаќање барање за состанок од одредена личност во Outlook

Public WithEvents GItems As Outlook.Items
'Updated by ExtendOffice 20180814
Private Sub Application_Startup()
  Set GItems = Outlook.Application.Session.GetDefaultFolder(olFolderInbox).Items
End Sub
Private Sub GItems_ItemAdd(ByVal Item As Object)
Dim xMtRequest As MeetingItem
Dim xAppointmentItem As AppointmentItem
Dim xMtResponse As MeetingItem
If Item.Class = olMeetingRequest Then
  Set xMtRequest = Item
  Set xAppointmentItem = xMtRequest.GetAssociatedAppointment(True)
  If xAppointmentItem.GetOrganizer.Name = "Sender Name" Then
    With xAppointmentItem
      .ReminderMinutesBeforeStart = 45
      .Categories = "Orange Category"
      .Save
    End With
    Set xMtResponse = xAppointmentItem.Respond(olMeetingAccepted)
    xMtResponse.Send
    xMtRequest.Delete
  End If
End If
End Sub

Забелешка: Во кодот, ве молиме заменете го "Име на испраќачот"Со името на дисплејот на испраќачот.

3. Зачувај го кодот, потоа притиснете го Alt + Q клучеви за да го затворите Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

4. Рестартирајте го Outlook за да го примените овој код.

Од сега па натаму, кога примате барања за состанок испратени од лицето што го наведовте во кодот, состанокот ќе биде прифатен автоматски и испраќачот ќе добие и одговор од е-пошта.

Забелешка: Е-мејл сметката која прима барање за состанок треба да биде стандардна сметка во Outlook.


Поврзани статии:Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.