Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како автоматски да се отстранат некои специјални карактери од предметната линија при праќање пораки?

Може случајно да вметнете некои специјални знаци кога ќе напишете предмет во насловот додека праќате е-пошта во Outlook, па затоа треба да ги отстраните овие специјални знаци еден по еден. Во оваа статија, ќе разговарам за тоа како автоматски да ги избришете сите овие специјални карактери од субјектот кога испраќате електронски пораки.

Отстранете ги сите специјални знаци од насловната линија автоматски кога испраќате е-пораки со VBA-код


Отстранете ги сите специјални знаци од насловната линија автоматски кога испраќате е-пораки со VBA-код

Автоматско отстранување на специјални знаци од предметната линија при праќање електронски пораки, следниот VBA код може да ви направи корист. Те молам направете го следново:

1. Држете го ALT + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Во Microsoft Visual Basic за апликации прозорец, двоен клик Оваа OutlookSession од Project1 (VbaProject.OTM) окно за да го отворите режимот, а потоа го ископирате и ставете го следниов код во празно модул.

VBA код: Автоматско отстранување на специјални знаци од предметната линија

Приватен суб Application_ItemSend (ByVal објект како објект, Откажи како логичен) Dim xMailItem како Outlook.MailItem Засвети xRegExp како RegExp Дим xSubject Како грешка на грешка Продолжи Следна Ако Item.Class <olMail Потоа излезете под поставување xMailItem = Поставка xSubject = xMailItem.Subject Постави xRegExp = CreateObject ("VBScript.RegExp") Со xRegExp .Global = Точно .IgnoreCase = Точно. Патеката = "[^ a-zA-Z0-9 \ u4e00- \ u9fa5]" Крај со Ако xRegExp.test (xSubject) = False Потоа излез Sub xSubject = xRegExp.Replace (xSubject, "-") xMailItem.Subject = GetTargetStr (xSubject) Постави RegExp = Ништо крајната функција на субјектот GetTargetStr (Str As String) Димензии xS, xStr Како низа стринг како целоброј Dim xIsFirst Ако xS = "-" Тогаш, ако xIsFirst Тогаш xS = "" xIsFirst = Неточно Else xS = "" Ако xSs = Прво, тогаш xS = "xIsFirst = Крај Ако друго xIsFirst = вистински крај Ако xStr = xStr + xS Следна i GetTargetStr = xStr Крајна функција

doc отстрани специјален знак 1

3. И тогаш, се уште во Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот, кликнете на алатки > Референци да одам на Референци-Project1 дијалог прозорецот и проверете Редовни изрази на Microsoft VBAScript 1.0 опција од Достапни референци листа, видете го екранот:

doc отстрани специјален знак 2

4. Потоа кликнете OK за да го затворите дијалогот, сега, кога ќе испратите порака со некои специјални знаци во насловот на насловот, таа ќе се отстрани автоматски по испраќањето. Погледнете го екранот:

doc отстрани специјален знак 3Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.