Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да проверите дали Outlook е инсталиран на вашиот компјутер?

Кога се префрлате на нова работна позиција со нов компјутер, можеби ќе треба да проверите дали Outlook е инсталиран на овој компјутерски систем. Како можете брзо да проверите за Outlook додека користите Microsoft Excel или Word документ? Овде обезбедуваме метод за брзо да го сториме тоа.

Проверете дали Outlook е инсталиран со VBA код


Проверете дали Outlook е инсталиран со VBA код

Ве молиме да го направите следното за да проверите дали Outlook е инсталиран на вашиот компјутер.

1. Ако користите Microsoft Excel или Word, притиснете го Alt + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Во Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот, кликнете на Вметнете > Модул. Потоа копирајте го кодот подолу VBA во прозорецот Модул. Погледнете го екранот:

VBA код: Проверете дали е инсталиран Outlook на вашиот компјутер

Sub Outlook_Check()
  Dim xOLApp As Object
  On Error GoTo L1
  Set xOLApp = CreateObject("Outlook.Application")
  If Not xOLApp Is Nothing Then
    MsgBox "Outlook " & xOLApp.Version & " installed", vbExclamation, "Kutools for Outlook"
    Set xOLApp = Nothing
    Exit Sub
  End If
L1: MsgBox "Outlook not installed", vbExclamation, "Kutools for Outlook"
End Sub

3. Притиснете го копчето F5 клуч за извршување на кодот.

Ако Outlook е инсталиран на вашиот компјутер, a Kutools за Outlook дијалогот ќе се појави. И можете да ја видите инсталираната верзија на Outlook како прикажано подолу скриншот.

Ако Outlook не е инсталиран, полето за прашување ќе биде прикажано на следниов начин.Kutools за Word

Повеќе од 100 Напредни функции за Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019

shot-kutools-700-225-kte

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.