Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да отворам конкретна датотека Excel од Outlook?

Ако сакате да користите специфична Excel датотека често кога работите на Outlook, па треба да ја отворите оваа датотека сега и тогаш. Дали има некој брз и лесен начин за отворање на одредена датотека на работна книга од Outlook? Оваа статија, ќе зборувам за тоа како да ја решите.

Отворете одредена Excel датотека од Outlook со VBA код


Отворете одредена Excel датотека од Outlook со VBA код

Можете да го користите следниов код VBA за да отворите стандардна датотека на работна книга, како што ви треба, ве молиме да го направите следново:

1. Во Outlook, држете го ALT + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Потоа кликнете Вметнете > Модули, и внесете го следниов код во Модули Прозорец.

VBA код: Отворете одредена датотека на Excel од Outlook:

Public Sub OpenSpecificExcelWorkbook () Dim xExcelFile As String Dim xExcelApp As Excel.Application Dim xWb As Excel.Work Dim xWs As Excel.Worksheet Dim xExcelRange As Excel.Range xExcelFile = "C: \ Users \ DT168 \ Desktop \ split document \ kto- x.xlsx "Постави xExcelApp = CreateObject (" Excel.Application ") Постави xWb = xExcelApp.Workbooks.Open (xExcelFile) Постави xWs = xWbСлики (1) xWs.Activate Постави xExcelRange = xWs.Range (" A1 ") xExcelRange .Активирај xExcelApp.Visible = True End Sub

Забелешка: Во горенаведениот код, треба да ја смените патеката на датотеката Excel: C: \ Users \ DT168 \ Desktop \ Сплит документ \ kto-data.xlsx на своја.

3. И тогаш, се уште во Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот, кликнете на алатки > Референци да одам на Референци-Project1 дијалог прозорецот и проверете Библиотека на објекти на Microsoft Excel опција од Достапни референци листа, видете го екранот:

doc отворен специфичен ексел 1

4. Потоа кликнете OK копчето за да излезете од дијалогот, зачувајте го и затворете го прозорецот за код. Сега, треба да го додадете овој код на Алатник за брз пристап.

5. Во главниот интерфејс на Outlook, кликнете Прилагодете ја алатката за брз пристап иконата и одберете Повеќе команди, видете го екранот:

doc отворен специфичен ексел 2

6. Во Опции за Outlook дијалог-кутија:

  • (1.) Одберете Макроа од Изберете команди од паѓачка листа;
  • (2.) И потоа одберете го името на VBA кодот што го вметнувате само сега;
  • (3.) Кликнете Додај копчето за да го додадете кодот во Прилагодете ја алатката за брз пристап листа со листа.

doc отворен специфичен ексел 3

7. И потоа се прикажува икона за макро во Алатник за брз пристап како што е прикажано следно прикажаното. Отсега натаму, кога ќе кликнете на ова копче, вашата одредена датотека на Excel ќе се отвори одеднаш.

doc отворен специфичен ексел 4Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.