Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како автоматски да ги истакнувате специфичните клучни зборови од дојдовните пораки во Outlook

Во Outlook, можете да примате стотици и илјадници пораки секој ден, дали некогаш сте сакале автоматски да нагласат некои специфични клучни зборови од дојдовните пораки? Во оваа статија, јас се воведе VBA код за автоматски да ги нагласи клучните зборови што ги специфицирате од дојдовните пораки во Outlook.

Автоматски означете клучни зборови од дојдовните пораки


Автоматски означете клучни зборови од дојдовните пораки

Нема вградена функција во перспектива може да се справи со оваа работа освен VBA.

1. Притиснете Alt + F11 клуч за да се овозможи Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Потоа кликнете двапати Оваа OutlookSession во лево Проект окно и копирајте и ставете подолу код во прозорецот за нов код.

VBA: Автоматски означете клучни зборови во дојдовните пораки

Јавно Со Соединетите GMailItems како Update Outlook.Items 'UpdatebyExtendoffice20181106 Приватни Под Application_Startup () Постави GMailItems = Outlook.Application.Session.GetDefaultFolder (olFolderInbox) .Интеми Краен Саб Приватна Подредка GMailItems_ItemAdd (ByVal Точка како предмет) Ако Item.Class <> olMail Потоа излезете под AutoHighlight_SpecificWords Елемент Крај Под Под AutoHighlight_SpecificWords (Пошта како Outlook.MailItem) Дим xWord како варијанта Смрто xHTML како да е стринг, xStr како стринг Вкрстено xWordArr Грешка Продолжи Следно xWordArr = Низа ("Kutools", "Важно") 'Клучна пошта xHTMLBody = Mail.HTMLBody За секој xWord во xWordArr Ако InStr (xHTMLBody, xWord)> 0 Потоа xStr = "<font style =" & Chr (34) & "позадина-боја: жолта" & Chr (34) & ">" & xWord & / font> "xHTMLBody = Замени (xHTMLBody, xWord, xStr) Пошта.HTMLBody = xHTMLBody Заврши Ако Next Mail.Save End Sub

Совет: во кодот, можете да ги промените клучните зборови како што ви требаат во оваа скрипта xWordArr = Низа ("Kutools""Важно") .

3. Потоа зачувајте го кодот и вратете се на Outlook, под Насловна табот, кликнете Правила > Управувај со правила и предупредувања.
doc автоматски означува текст 1

4. Во Правила и известувања дијалог, кликнете Ново правило под Правила за е-пошта јазичето, потоа внатре Правила волшебник дијалог, кликнете Примени правило за пораките што ги примам.
doc автоматски означува текст 2

5. клик Следна > Следна > Да за да отидете на третиот дијалог, проверете извршете скрипта од Step1 секција, потоа кликнете скрипта in Step2 секција за да се овозможи Изберете скрипта дијалогот, изберете го овој код Project1.ThisOutlookSession.AutoHighlight_SpecificWords. Кликнете OK.
doc автоматски означува текст 3 doc автоматски означува текст 4

6. клик Следна > Следна, во последниот дијалог, даде име за ова правило.
doc автоматски означува текст 5

7. клик Заврши > OK за да го завршите правилото.

Отсега натаму, клучните зборови што ги наведовте ќе бидат автоматски обележани во дојдовните пораки.
doc автоматски означува текст 6


Зачувување или извоз на повеќе пораки до други фатални датотеки (PDF / HTML / WORD / EXCEL) во Outlook

Понекогаш, можеби ќе сакате да ги зачувате или изнесете е-пораките во папка како други датотеки со формат, како што се датотеки PDF, Word или Excel во Outlook. Во Outlook, ниту една од функцијата Save as и Export не може да се справи со оваа работа. Сепак, Kutools за Outlook's Save as file алатка може да извезува повеќе пораки во папка како датотеки со повеќе формати одеднаш. Кликни за 45 дена бесплатен пробен период!
doc зачувај како датотека
Kutools за Outlook: со десетици практични Outlook додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 45 дена.


Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.