Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да вметнете специфичен текст на курсорот кога компонирате порака во Outlook?

Претпоставувајќи, имате некои специфични текстуални низи кои често се користат при компонирањето на пораката за е-пошта, па затоа би сакале да го вметнете текстот во тековната позиција на курсорот во телото на поштата без рачно да ги пишувате повторно и повторно. Оваа статија, ќе зборувам за лесен метод за брзо решавање на оваа задача.

Вметнете конкретен текст или тековен датум на курсорот кога компонирате порака со VBA-код


Вметнете специфичен текст на било која локација кога компонирате порака:

со Kutools за Outlook's Автоматски текст функција, можете да креирате автоматски текст, а потоа вметнете го насекаде при компонирањето на пораката колку што ви треба.

doc внесете текст во курсорот 4

Kutools за Outlook: со повеќе од 20 + практични Excel додатоци, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземете и пробајте бесплатен пробен период сега!

Вметнете конкретен текст или тековен датум на курсорот кога компонирате порака со VBA-код

Следниот VBA код може да ви помогне да внесете одредена текстуална низа или тековен датум на позицијата на курсорот, ве молиме направете го следново:

1. Држете го ALT + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. И потоа, кликнете Вметнете > Модули, копирајте го и залепете го кодот подолу во отворениот модул:

VBA код: Вметнете конкретен текст или тековен датум на курсорот

Option Explicit
Public Sub InsertInfoToSelection()
  Dim xDoc As Word.Document
  Dim xSel As Word.Selection
  On Error Resume Next
  Select Case TypeName(Application.ActiveWindow)
    Case "Explorer"
      Set xDoc = Application.ActiveExplorer.Selection(1).GetInspector.WordEditor
    Case "Inspector"
      Set xDoc = Application.ActiveInspector.WordEditor
  End Select
  Set xSel = xDoc.Application.Selection
  xSel.InsertBefore Format("ExtendOffice")
  Set xDoc = Nothing
  Set xSel = Nothing
End Sub

Забелешка: Во горниот код, ExtendOffice е специфичниот текст што сакате да го вметнете, ако треба да го внесете тековниот датум наместо текстуалната низа, ве молиме да го промените текстот во оваа скрипта xSel.InsertBefore Format ("ExtendOffice") до xSel.InsertBefore Format (Сега, "DD / MM / YYYY").

3. Потоа, снимете го и затворете го прозорецот за код, креирајте нова е-пошта, и во прозорецот за порака, кликнете Прилагодете ја алатката за брз пристап паѓајте и одберете Повеќе команда, видете го екранот:

doc внесете текст во курсорот 1

4. Во Опции за Outlook дијалог прозорецот, молам направете следниве операции:

(1.) Одберете Макроа од Изберете команда од паѓа надолу;

(2.) Кликнете на името на макрото кое сте го вметнале;

(3.) Потоа кликнете Додај копчето за да го додадете ова макро на Прилагодете ја алатката за брз пристап листа со листа.

doc внесете текст во курсорот 2

5. И потоа, кликнете OK копчето за да го затворите дијалогот, сега, иконата на макросот е вметната во Прилагодете ја алатката за брз пристап. Ставете го курсорот каде што сакате да го вметнете текстот, а потоа кликнете на ова макро копче, конкретниот текст ќе биде вметнат одеднаш, видете го екранот:

doc внесете текст во курсорот 3Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.