Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како брзо да отидете и отворете ја папката за пребарување во Outlook?

Во Outlook, можете да пребарувате пораки врз основа на специфичниот текст со функцијата Пребарување. Но, ако ги пребарувате сите елементи на Outlook, не можете брзо да ја дознаете папката на резултатот од пребарувањето. Во овој случај, тука имам некои трикови кои може да ви помогнат брзо да ја отворите папката на резултатот од пребарувањето.

Одете и отворете ја папката со резултати од пребарување со VBA

Одете и отворете ја папката со резултати од пребарувањето со Десен-клик


Одете и отворете ја папката со резултати од пребарување со VBA

Во Outlook, нема вградена функција може да се справи со оваа работа, освен VBA-код.

Пред да го користите кодот на VBA, треба да го прикажете името на папката во резултатите што се пребаруваат.

1. клик Види > Додај колони.
doc одете во отворена папка на резултатот од пребарувањето 1

2. Во Прикажи колони дијалог и внатре Изберете достапни колони од паѓачката листа, одберете Сите полиња за пошта, потоа изберете Во папка во Достапни колони листа.
doc одете во отворена папка на резултатот од пребарувањето 2

3. клик Додај за да додадете Во папките до Прикажи ги овие колони во овој редослед листа, потоа кликнете Движете го UP копче за движење Во папка до на врвот.
doc одете во отворена папка на резултатот од пребарувањето 3

4. клик OK да го затворите дијалогот. Сега додека пребарувате пораки, името на папката ќе се прикаже во резултатите од пребарувањето.
doc одете во отворена папка на резултатот од пребарувањето 4

5. Сега притиснете Alt + F11 клучеви за да овозможите Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот, кликнете на Вметнете > Модули да се создаде нов модул.

6. Копирајте и ставете подолу код во Модулот.

VBA: Оди во папката со име

Под-FindFolderByName () 'UpdatebyExtendoffice20181105 Димензии xFldName Како Стринг Вчитај xFoundFolder Како папка Вчитај xYesNo како Цел Број Грешка Продолжи Следна xFldName = InputBox ("Име на папка:", "Kutools за Outlook") Ако Len (Trim (xFldName)) = 0 Потоа излез Sub Set xFoundFolder = ProcessFolders (Application.Session.Folders, xFldName) Ако xFoundFolder не е ништо, тогаш MsgBox "Не е пронајдено", vbИнформации, "Kutools for Outlook" Излегува под крај ако xYesNo = MsgBox ("Активирај папка:" & vbCrLf & xFoundFolder. FolderPath, vbQuestion или vbYesNo, "Kutools for Outlook") Ако xYesNo = vbNo Потоа Exit Sub Set апликација.ActiveExplorer.CurrentFolder = xFoundFolder Крајна функција за процесирање на суб-функции (Flds како Outlook.Folders, Name As String) Dim xSubFolder како Outlook.MAPIFolder On Error Продолжи Следниот постави ProcessFolders = Ништо за секој xSubFolder во Flds Ако UCase (xSubFolder.Name) = UCase (име) Потоа постави ProcessFolders = xSubFolder Излез за други подесувања ProcessFolders = ProcessFolders (xSubFolder.Folders, Name) Ако не се датотеки со процеси Ништо потоа не излезете за крај ако следната функција завршува

7. Притиснете F5 клуч за да го овозможите кодот, сега внесете го името на папката во која сакате да одите во дијалогот.
doc одете во отворена папка на резултатот од пребарувањето 5

8. клик OK, се отвора дијалог за да ве потсетам на локацијата на папката, кликнете Да директно да одат во папката, или кликнете Не да се откаже.
doc одете во отворена папка на резултатот од пребарувањето 6


Одете и отворете ја папката со резултати од пребарувањето со Десен-клик

Ако имате Kutools за Outlook, ќе има Отворена папка алатка вградување во менито со десен клик, што брзо може да оди во папката на избраната е-пошта.

Kutools for Outlook , Вклучува 100 + моќни функции и алатки за Microsoft Outlook 2016, 2013, 2010 и Office 365.

Бесплатна инсталација Kutools за Outlook, а потоа стори како подолу чекори:

По пребарувањето, десен клик на резултатот што сакате да го отворите папката, одберете Отворена папка од контекстното мени.
doc одете во отворена папка на резултатот од пребарувањето 7Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.