Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ги отворам сите подпапки од Outlook?

Ако креирате повеќе подпапки под вашите Outlook папки, како можете веднаш да ги отворите или проширите сите овие подпапки? Оваа статија, јас ќе воведам корисен VBA код за да ја решите оваа работа.

Отворете ги или проширете ги сите подпапки од Outlook со VBA код


Отворете ги или проширете ги сите подпапки од Outlook со VBA код

Ве молиме да го примените следниов код на VBA за да ги проширите сите потпапки од сите Outlook сметки:

1. Држете го ALT + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Кликнете Вметнете > Модули, и ставете го следното макро во Прозорецот за модули.

VBA код: Отворете ги сите подпапки од Outlook:

Sub ExpandAllMailFolders () Dim xCurrentFolder како папка Dim xAllFolders како папки Дим xFolder како папка за грешка Продолжи Следен сет xCurrentFolder = Application.ActiveExplorer.CurrentFolder Постави xAllFolders = Application.Session.Folders за секој xFolder во xAllFolders Процесот на повикување на процеси (xFolder) Следен Постави апликација. ActiveExplorer.CurrentFolder = xCurrentFolder Завршни суб-под-процесирање на датотеки (ByVal CurFolder како папка) Дим xSubfolder како папка за грешка продолжува Следно Ако CurFolder.DefaultItemType <> olMailItem Потоа излезете под постави апликација.ActiveExplorer.CurrentFolder = CurFolder DoEvents Ако CurFolder.Folders.Count = 0 Потоа Exit Sub за секој xSubfolder во CurFolder.Folders Call ProcessFolders (xSubfolder) Следен крај Под

3. Потоа притиснете F5 клуч за извршување на овој код, и сите потпапки во сите сметки на Outlook се проширени, видете на екранот:

doc прошири подпапки 1Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Doug Fisher · 14 days ago
    I have been looking for this answer for a long time! Thank you.