Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како автоматски да преместите испратени состаноци во одредена папка во Outlook?

Нормално, по испраќањето на е-пошта или состаноци, и двете ќе бидат лоцирани во папката Испратени предмети. Значи, папката Sent Items ќе биде значително неуредна и незгодна. Оваа статија, ќе воведам метод за автоматско пренесување на испратените состаноци во друга папка по испраќањето на состанокот.

Автоматски ги преместува испратените состаноци во одредена папка со VBA-код


Автоматски ги преместува испратените состаноци во одредена папка со VBA-код

За автоматски да ги преместите сите испратени покани за состаноци во друга папка, следниот код може да ви помогне, ве молиме направете го следново:

1. Држете го ALT + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Во Microsoft Visual Basic за апликации прозорец, двоен клик Оваа OutlookSession од Project1 (VbaProject.OTM) окно за да го отворите режимот, а потоа го ископирате и ставете го следниов код во празно модул.

VBA код: Автоматско преместување на испратените состаноци во одредена папка

Приватни СоЕвенти GExplorer Како Outlook.Explorer Јавно Со Соединенија GSentFolder како Outlook.Фолдер Јавно Со Соединенија GSentItems како Outlook.Измени Приватни Под Application_Startup () Постави GExplorer = Outlook.Application.ActiveExplorer Краен Суб Приватен Под GEXplorer_SelectionChange () Дим xFolder Како Папка, xRootFolder Како Папка Дим xRootFldName Како Стринг Вчитај xPos како Цел број на Грешка Продолжи Следниот сет xFolder = Outlook.Application.ActiveExplorer.CurrentFolder xPos = VBA.InStr (3, xFolder.FolderPath, "\") Ако xPos> 0 Потоа xRootFldName = VBA.Mid (xFolder. 3, 3, xPos - 3) Други XRootFldName = VBA.Mid (xFolder.FolderPath, 2, Len (xFolder.FolderPath) - XNUMX) Крај Ако поставувате xRootFolder = Outlook.Application.Session.Folders (xRootFldName) Поставете GSentFolder = xRootFolder. Папки ("Испратени објекти") Поставете ги GSentItems = GSentFolder.Items Крај Приватна Подреден GSentItems_ItemAdd (ByVal ставка како објект) Dim xMeetingItem како Outlook.MeetingItem Димензии xTargetFolder како Outlook.Порането грешка продолжува Следно Ако Ite m.Class <> olMeetingRequest Потоа излезете под поставувај xMeetingItem = Поставен Set xTargetFolder = GSentFolder.Folders ("Meetings") Ако xTargetFolder е ништо, тогаш поставете xTargetFolder = GSentFolder.Folders.Add ("Meetings") Крај Ако xMeetingItem.Постави xTargetFolder Крај Под

doc потег испрати средба 1

3. Потоа, зачувајте го и затворете го прозорецот за код. Сега, кога испраќа е-порака на состанокот, таа ќе се премести во нова папка именувана состаноци под Испратени артикли папка автоматски, видете го екранот:

doc потег испрати средба 2Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.