Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ја смените бојата на фонтот на дојдовните пораки врз основа на испраќачот или субјектот во Outlook?

Во вашиот Outlook, понекогаш, можеби ќе треба да ја промените големината на фонтот или бојата на вашите дојдовни пораки кои доаѓаат од некои специфични лица или предметот содржи одреден текст за да ги направат овие пораки извонредни. Во оваа статија, ќе зборувам за тоа како автоматски да ја промените големината на фонтот или бојата за овие специфични дојдовни пораки.

Промена на големината на фонтот или бојата на дојдовните пораки врз основа на испраќачот или субјектот во Outlook


Промена на големината на фонтот или бојата на дојдовните пораки врз основа на испраќачот или субјектот во Outlook

Нормално, можете да ја примените функцијата за условен форматирање за да ја завршите вашата задача, ве молиме да го направите следново:

1. Кликнете Види > Погледнете ги подесувањата, видете го екранот:

doc ја менува бојата на фонтот за испраќачот 1

2. Во Подесувања на напреден преглед дијалог прозорецот, кликнете Условно Форматирање копче, видете го екранот:

doc ја менува бојата на фонтот за испраќачот 2

3. Потоа, во исфрлен надвор Условно Форматирање дијалог прозорецот, кликнете Додај копчето, а потоа внесете име за ова ново правило во име поле за текст, видете го екранот:

doc ја менува бојата на фонтот за испраќачот 3

4. И потоа, кликнете Фонт копчето во ова Условно Форматирање дијалог за да отидете на Фонт дијалог-кутија. Во Фонт дијалог, ве молиме наведете го фонтот, стилот на фонтот, големината на фонтот и бојата колку што ви требаат, видете на екранот:

doc ја менува бојата на фонтот за испраќачот 4

5. По поставувањето на фонтот, ве молиме кликнете OK копчето за да се вратите на Условно Форматирање дијалог-кутија. Сега, треба да кликнете Состојба копче.

6. И тогаш, а филтри дијалогот се појави, под Пораки табот, напишете ја адресата за е-пошта која сакате да ја промените големината на фонтот или бојата на дојдовните пораки од во од поле, видете го екранот:

doc ја менува бојата на фонтот за испраќачот 5

7. Конечно, кликнете OK > OK > OK за да ги затворите дијалозите од сега, кога е-пораките што доаѓаат од конкретниот испраќач што го поставивте, големината на фонтот или бојата на пораките ќе се сменат како што е прикажано на следниов приказ:

doc ја менува бојата на фонтот за испраќачот 6

Забелешка: За промена на големината на фонтот или бојата за некои специфични пораки кои содржат одреден текст во субјектот, само треба да го изберете полето за предмет само од паѓачката листа In, а потоа внесете го одреден текст во Пребарај за зборот (а) паѓачкото, видете го екранот:

doc ја менува бојата на фонтот за испраќачот 7Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.