Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да го внесете избраниот датум во кој се прикажува моменталниот датум во Word?

Да речеме дека сакате да внесете избор на датуми во дефиниција на Word и да го прикажувате тековниот датум стандардно во избирачот на датуми, пред корисниците да земат датум. Лесно е да го внесете избирачот на датуми, но како да го прикажете моменталниот датум како стандард? Оваа статија ќе го опише решението детално.

Вметнете го избирачот на датуми кој го прикажува тековниот датум стандардно во Word

Еден клик за вметнување на симболот за штиклирање или поле за проверка (контрола на содржината) во Word

Во принцип, можете да внесете симбол за изборно поле со наоѓање од библиотеката со симболи или да вметнете контролна контрола со можност за проверка со овозможување на табулаторот Developer и додавање на таква контрола на содржината. Двете не изгледаат лесно! Не се грижи! Kutools за Word обезбедува a Проверете го полето функција, не само што поддржува различни видови на полето за означување на полето за избор, но исто така може да ви помогне да вметнете контрола на полето за контрола на полето со само еден клик лесно! Кликни за бесплатен пробен период од 60-ден!
рекламирање вметнете контролни кутии контроли


стрела сино десен меурВметнете го избирачот на датуми кој го прикажува тековниот датум стандардно во Word

За да внесете изборник за датум кој секогаш го прикажува тековниот датум пред да земете датум, направете го следново:

1. Кликнете датотека > Опции.

2. Во дијалог прозорецот Опции за опции, ве молиме (1) кликнете Прилагодете ја лентата во левиот бар, (2) провери Инвеститорот во десната кутија, и (3) кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

И сега на Инвеститорот јазичето се додава во Лентата на зборови.

3. Кликнете Инвеститорот > Контрола на содржината на изборот на датуми . Погледнете го екранот:

4. Тогаш Избирачот на датум се вметнува во документот. Оди напред да кликнете Инвеститорот > Дизајн режим за да се префрлите на дизајнерскиот режим. Погледнете го екранот:

5. Чувајте го текстот на кликнете или допрете за да внесете датум избрани во Избирачот на датуми, и кликнете Вметнете > Датум и време. Погледнете го екранот:

6. Во дијалогот за датум и време, ве молиме (1) наведете формат на датум што ќе го покажете тековниот датум во, (2) проверете Ажурирај автоматски опција, и (3) кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

7. Кликнете Инвеститорот > Дизајн режим за да го исклучите режимот на дизајн, а потоа кликнете Инвеститорот > Својства за да го конфигурирате избирачот на датуми.

8. Во прозорецот за дијалогот Контрола на содржина, молам (1) впишете име во Наслов кутија, (2) одберете формат на датум во Својства за избор на датум секција или тип на код за формат на датум во Прикажете го датумот како овој кутија директно, и (3) кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

Досега сте вметнале избор на датуми во вашиот Word документ, и по тековниот датум ќе се прикаже во избирачот на датум додека не земете датум.

Прелистување на јазичиња и уредување на повеќе документи на Word како Firefox, Chrome, Интернет Истражувај 10!

Може да бидете запознаени да гледате повеќе веб-страници во Firefox / Chrome / IE и да префрлате помеѓу нив лесно со кликнување на соодветните јазичиња. Еве, Office Tab поддржува слична обработка, која ви овозможува да пребарувате повеќе документи Word во еден Word прозорец и лесно да се префрлате помеѓу нив со кликнување на нивните јазичиња. Кликни за целосни карактеристики бесплатен пробен период!
Пребарувајте повеќе документи во еден прозорец како Firefox

стрела сино десен меурповрзани написи

Препорачани алатки за продуктивност

снимен kutools збор kutools табот 1180x121
shot kutools word kutools плус табот 1180x120

Kutools For Word - повеќе од 100 Напредни функции За Microsoft Word, зачувајте го времето на 60%

  • Комплетирани и повторени операции може да се направи еднократна обработка во секунди.
  • Внеси повеќе слики низ папки во Word документ одеднаш.
  • Спојување и комбинирање на повеќе Word-датотеки низ папки во една со саканиот ред.
  • Поделете го тековниот документ во посебни документи според насловот 1, пауза од раздел или други критериуми.
  • Конвертирај датотеки помеѓу Doc и Docx, Docx и PDF, колекција на алатки за заеднички конверзии и селекција, и така натаму ...
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.