Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да додадете наслов на глава во заглавие или подножје во Word документ?

Нормално, можете да го вметнете заглавјето или подножјето со патеката на документот, името брзо и лесно во Word датотека. Но, дали некогаш сте се обиделе да го внесете насловот на поглавјето во насловот или подножјето, така што содржината на заглавието или подножјето зависи од тоа во кое поглавје е вклучена страницата. Овој напис ќе зборувам за тоа како да ја решите оваа работа во Word документ.

Додајте наслов на глава во заглавие или подножје во Word документ


Додајте наслов на глава во заглавие или подножје во Word документ

За да го вметнете секое наслов на глава во заглавие или подножје, можете да го користите Брзи делови функција за да го постигнете, направете го следново:

1. Прво, треба да примени стил на став кон насловот на поглавјето што сакате да го внесете како насловот или подножјето, во овој пример, мојот наслов на глава е стилизиран како Заглавие 1, видете го екранот:

наслов на глава во заглавје 1

2. Потоа кликнете Насловна > Header / Footer, и изберете еден стил на заглавие или подножје, видете го екранот:

наслов на глава во заглавје 2

3. И потоа, кликнете Брзи делови > Поле под дизајн табот, видете го екранот:

наслов на глава во заглавје 3

4. Во исфрлен надвор Поле дијалогот, направете ги следните операции:

 • (1.) Одберете Линкови и референци од категории паѓачка листа;
 • (2.) Во Имиња на поле полето за избор, изберете StyleRef опција;
 • (3.) И потоа, пронајдете и одберете Наслов 1 што е вашиот главен стил што го создадовте од Име на стилот листа со листа.

наслов на глава во заглавје 4

5. По завршувањето на поставките, ве молиме кликнете OK копчето, а сега, насловот на глава е вметнат во заглавието или подножјето, видете го екранот:

наслов на глава во заглавје 5

Забелешки:

1. Ако има повеќе од еден наслов 1 на една страница, само првиот ќе се појави еден ќе биде вметнат во заглавието или подножјето.

2. Заглавјето или подножјето ќе се менуваат автоматски кога наслов на главите се менува.Kutools за Word

Повеќе од 100 Напредни функции за Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019

shot-kutools-700-225-kte

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Mi corazon pintado blanquiazul · 1 months ago
  ¿Es posible agregar un encabezado en la ultima pagina de un documento de word? es decir, si el documento aumenta en paginas, que el encabezado se vaya recorriendo a la ultima página.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  jesus · 1 months ago
  ¿Es posible configurar un encabezado en la ultima página de un documento? es decir, conforme el documento vaya creciendo, el encabezado se vaya recorriendo a la ultima página de forma automática.