Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ажурирате / освежите едно поле или сите полиња во Word документ?

Во Word документ, документот информации како што се името на датотеката, патеката на датотеката можеби вметнати како полиња како што е прикажано на екранот подолу. Но, кога информациите за документот се променети, полето не може да се промени автоматски, како може да ги ажурирате полињата во Word?
doc ажурирање полиња 1

Ажурирај едно поле во Word


Ажурирај ги сите полиња во Word

Ажурирај едно поле во Word

За да обновите едно поле, постои полесно поле во менито со десен клик.

Изберете го полето што сакате да го ажурирате, десен клик за да се прикаже контекстното мени, кликнете Поле за ажурирање.
doc ажурирање полиња 2

Тогаш избраното поле е освежено.

Ажурирај ги сите полиња во Word

Ако сакате да ги ажурирате сите полиња во целиот Word документ, можете да користите кратенки.

1. Притиснете Ctrl + A за да го изберете целиот документ.
doc ажурирање полиња 3

2. Pres F9 клуч за освежување на сите полиња во Word.
doc ажурирање полиња 4


Прелистување на јазичиња и уредување на повеќе документи за Word / Excel работни книги како Firefox, Chrome, Интернет Истражувај 10!

Може да бидете запознаени да гледате повеќе веб-страници во Firefox / Chrome / IE и да префрлате помеѓу нив лесно со кликнување на соодветните јазичиња. Еве, Office Tab поддржува слична обработка, која ви овозможува да пребарувате повеќе Word документи или Excel работни книги во еден прозорец на Word или Excel прозорец, и лесно да се префрлате помеѓу нив со кликнување на нивните јазичиња.
Кликни за бесплатен пробен период на Office Tab!

Пребарувајте повеќе документи во еден прозорец како Firefox


Kutools за Word

Повеќе од 100 Напредни функции за Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019

shot-kutools-700-225-kte

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.