Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ги отстраните сите прекини во колоните во Word?

Лесно е да се отстрани прекин на колоната во збор, но не секој знае како брзо да ги отстрани сите прекини на колоните во еден долг документ. Ова упатство ќе ви каже неколку методи за отстранување на сите прекини на колоните во документот со зборови.

Отстрани ги сите прекини на колоните еден по еден

Отстранете ги сите прекини на колоните со функцијата "Најдете и замени"

Отстрани ги сите прекини на колоните користејќи VBA

Отстрани ги сите прекини на колоните со Kutools за Word

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

стрела сино десен меур Отстрани ги сите прекини на колоните еден по еден

топла
Неверојатни! Користете ефикасни јазичиња во Word (Office) како Chrome, Firefox и New Internet Explorer!

Прочитај повеќе Бесплатно симнување

1. За да ги прикажете маркерите на прекин на колоната во документот, ве молиме кликнете Насловна > Прикажи / скриј ознаки за уредување како што е прикажано во екранот подолу.

2. Изберете прекин на колоната што сакате да го отстраните;

3. Притиснете го копчето Избришете клуч на вашата тастатура.

Држете "Ctrl"Клуч за избор на сите колони паузи еден по еден, и притиснете го копчето Delete. Но, изборот на колоните паузи еден по еден е тежок и болен ако документот покрива повеќе од 200 страници.


стрела сино десен меур Отстранете ги сите прекини на колоните со Find и Replace

1. клик Насловна > Заменете за да ја овозможите оваа алатка.

2. клик повеќе >> копчето за прикажување на повеќе опции. гледа екранот:

3. Поставете го курсорот во Најдете што полето и одберете го Колона пауза од Специјални паѓачко мени.

4. Ќе има "^n"Карактер во Најдете што поле, и кликнете Замени ги сите.


стрела сино десен меур Отстрани ги сите прекини на колоните користејќи VBA

Алтернативно, можете да користите макро за да ги отстраните сите празни линии ако сте добри во кодот VBA, и може да ги следите инструкциите подолу, како што е следново:

1. Притиснете "Alt-F11"За да го отворите Microsoft Visual Basic за апликација прозорец;

2. клик Модули на Вметнете табот, копирајте го и ставете го следниов VBA код во прозорецот Модул;

VBA кодот за отстранување на сите прекини на колоните:

Под Delecolumnbreaks ()
Избор.Финд.КлеарФорматирање
Избор.Најдобра.Замена.КлетарскиФорматирање
Со Selection.Find
.Text = "^ n"
.Replacement.Text = ""
Напред = Точно
.Wrap = wdFindContinue
. Формат = Неточно
.MatchCase = Неточно
.MatchWholeWord = Неточно
.MatchByte = Неточно
.MatchAllWordForms = Неточно
.MatchSoundsLike = Неточно
.MatchWildcards = Неточно
.MatchFuzzy = Неточно
Крај со
Избор.Зададете.Земете го замени: = wdReplaceAll
Под крајот

3. клик Стартувај макро на табот Стартувај;

Забелешка: Ако Следи промени функцијата е овозможена во документот, оваа VBA не може да ги отстрани сите прекини на колоната од неа.


стрела сино десен меур Отстрани ги сите прекини на колоните со kutools за Word

Всушност постои поудобен и побрз начин да се отстранат сите колумни паузи во зборот. Вие не преземате сложени операции, ниту треба да научите VBA код, по инсталацијата Kutools за Word, само еден клик ќе ви помогне брзо да ги отстраните сите прекини на колоните во целина или избор на тековниот документ.

Kutools за Word, корисен додаток, вклучува групи на функции за да ја олеснат вашата работа и да ја зголемите вашата способност за обработка на зборовите. Бесплатно судење за 45 денови! Добијте го сега!

1. Ве молиме примени ја оваа алатка со кликање Kutools > Прекините > Отстранете ги колоните. Погледнете го екранот:

2. Ќе видите дека сите паузи од колоната ќе бидат отстранети од целиот документ.

Оваа алатка исто така може да ги отстрани сите прекини на колоната од дел од документот, за повеќе информации за оваа алатка, ве молиме посетете ја овде.Kutools за Word

Повеќе од 100 Напредни функции за Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019

shot-kutools-700-225-kte

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.