Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се отстранат празни редови и колони од табели во Word?

Како можете да ги отстраните сите празни редови и колони од табелите во Word? Ова упатство ќе ви покаже неколку начини за отстранување празни редови и колони од табелите во Word документ.

Рачно отстранете ги сите празни редови и колони од табелите

Отстранете ги сите празни редови и колони од табелите со користење на VBA код

Отстранете ги сите празни редови и колони од табели со еден кликдобра идеја3

брзо отстранете ги сите празни редови и колони во табелите во Word

на Отстрани ги испуштените линии корисноста на Kutools за Word може брзо да ги отстрани сите празни колони и редови на табели во целиот Word документ со еден клик. Кликни за 45 дена бесплатен пробен период!
doc отстрани колони со празни редови
Kutools for Word: со десетици практични Word додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 45 денови.

Рачно отстранете ги сите празни редови и колони од табелите

Microsoft Office Word не нуди соодветен начин за отстранување празни редови и колони, и треба да ги отстраните рачно со секој празен ред и колона, а потоа да ги избришете еден по еден.

Чекор 1: Изберете го празниот ред или празна колона што сакате да ја избришете. Погледнете го екранот:

doc-removerowsandcols-1

Чекор 3: Под Табела Алатки, кликнете на Распоред Tab;

doc-removerowsandcols-2

Чекор 4: Во Редови и колони група, кликнете Избриши ги редовите или Избриши колони.

doc-removerowsandcols-3


Отстранете ги сите празни редови и колони од табелите со користење на VBA код

Макро функцијата на Word обезбедува многу полесен начин да ги отстрани сите празни редови и колони од табелите во документот. Можете да ги отстраните сите празни редови и колони на следниов начин.

Чекор 1: Притиснете "Alt-F11" да го отвори прозорецот Microsoft Visual Basic за апликација;

Чекор 2: Кликни Модули на Вметнете табот, копирајте го и ставете го следниов VBA код во прозорецот Модул;

Чекор 3: Потоа кликнете Испратенаdoc-обратен знак-6 копчето за примена на VBA.

VBA кодот за отстранување на сите празни редови и колони од табелите:

Под DeleteEmptyTablerowsandcolumns ()
Application.ScreenUpdating = Неточно
Dim Tbl As Table, cel As Cell, i As Long, n As Long, fEmpty As Boolean
Со ActiveDocument
За секој таб
n = Tbl.Columns.Count
За i = n до 1 чекор -1
fEmpty = Точно
За секој Цел Во Tbl.Columns (i). Cells
Ако Len (cel.Range.Text)> 2 Потоа
fEmpty = Неточно
Излез за
Ако крајот
Следно оној
Ако fEmpty = Точно Тогаш Tbl.Columns (i). Делети
Следно i
Следна Tbl
Крај со
Со ActiveDocument
За секој таб
n = Tbl.Rows.Count
За i = n до 1 чекор -1
fEmpty = Точно
За секој Цел Во Tbl.Rows (i)
Ако Len (cel.Range.Text)> 2 Потоа
fEmpty = Неточно
Излез за
Ако крајот
Следно оној
Ако fEmpty = Точно Тогаш Tbl.Rows (i). Делети
Следно i
Следна Tbl
Крај со
Постави цел = Ништо: Постави Tbl = Ништо
Application.ScreenUpdating = Точно
Под крајот


Отстранете ги сите празни редови и колони од табели со еден клик

Kutools for Word ви нуди најзгодно начин да ги отстраните сите празни редови и колони од табелите во документот. Вие само треба да кликнете еднаш, и Kutools за Word's Remve Empty Rows Cols алатка ќе ги отстрани сите празни редови и колони од сите или избрани табели за вас брзо.

Kutools за Word, со повеќе од 100 корисна функции, ги олеснува вашите работни места.

По инсталирањето Kutools за Word, ве молиме да направите како што е подолу:(Free Download Kutools за Збор сега!)

1. клик Enterprise > Remove empty rows and Cols на Table окно.

doc отстрани празни колони од табелата 1

2. Потоа се појавува дијалог за да ги отстраните празни редови и колони од сите табели во целиот документ, кликнете Да за да продолжите, се отвора друг дијалог за да ве потсетам на бројот на избришани редови и колони. Кликни Ok да го затвори.

doc отстрани празни колони од табелата 2 doc стрелка десно doc отстрани празни колони од табелата 3

Сега празни редови и колони се отстранети од табели.

doc отстрани празни колони од табелата 4
док стрелка надолу
doc отстрани празни колони од табелата 5

Совет.Ако сакате да ги отстраните празни редови од Excel лист, на Избришете празни редови корисноста на Kutools за Excel може да ви помогне.

Во Excel можете да ги избришете празни редови со нивно издвојување, потоа да ги избришете, но ако има стотици празни редови низ работната книга, како можете брзо да ги отстраните сите празни редови? Еве, на Избришете празни редови корист на Kutools за Excel има за цел да ги отстрани празни редови во Excel, можете да одберете да ги отстраните празни редови во избраниот опсег, избраниот лист, тековниот лист или сите листови од работната книга што може да ви направи убава услуга.
Кликни за 60 дена бесплатен пробен период!
doc избришете празен ред
Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични Excel додатоци, слободно може да се обиде без ограничување во 60 дена.

Прелистување на јазичиња и уредување на повеќе документи за Word / Excel работни книги како Firefox, Chrome, Интернет Истражувај 10!

Може да бидете запознаени да гледате повеќе веб-страници во Firefox / Chrome / IE и да префрлате помеѓу нив лесно со кликнување на соодветните јазичиња. Еве, Office Tab поддржува слична обработка, која ви овозможува да пребарувате повеќе Word документи или Excel работни книги во еден прозорец на Word или Excel прозорец, и лесно да се префрлате помеѓу нив со кликнување на нивните јазичиња.
Кликни за бесплатен пробен период на Office Tab!

Пребарувајте повеќе документи во еден прозорец како Firefox
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  helping · 6 months ago
  u know you can just resize the table right? just filter and sort your data to top check how many rows have data, click table tools and the click resize and adjust the last number to whatever you need OR go to the bottom of the table the very last cell and use the tine blue triangle to drag and resize,
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Carol · 5 months ago
   Except I have multiple page document with a table with varying information in each. Furthermore, it is a merge document so different each week. I need an automated method :)
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  F · 1 years ago
  Hi, the macro is working, BUT:

  After deleting all rows, all the columns of the tables with empty rows open up very wide.

  How can i fix the code so that this does not happens?


  I am using Office 2016.


  Thank you!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  GB · 2 years ago
  Hi All,

  I am looking for function in word wherein, if I remove specific word then it should remove that row as well.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Natasja · 2 years ago
  Thanks for the code, really useful.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  jj511 · 3 years ago
  Is there a macro that will delete a row if only one of the cells in that row is empty or contains a zero?