Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ги отстраните сите полиња со текст во Word?

Текстуалните полиња им овозможуваат на корисниците едноставен начин за управување со блокови на текст во документот. Но, како да ги отстраните кога форматирате документ. Ова упатство ќе ви покаже неколку начини да се ослободите од сите текстуални кутии од Word документ.

Рачно отстранете ги сите полиња за текст еден по еден

Отстрани ги сите полиња за текст со код на VBA

Лесно отстранете ги сите текстуални полиња без отстранување на текст со Kutools за Word


Лесно се отстрануваат сите текстуални кутии со или без отстранување на текст од Word документ:

Со Отстрани ги сите текстуални кутии корист на Kutools за Word, можете брзо да ги отстраните сите текстуални кутии од тековниот документ со или без нивната текстуална содржина како што е прикажано подолу прикажаното на екранот:

Kutools за Word: со повеќе од 100 практични Word додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 30 дена. Преземи и бесплатен пробен период Сега!

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Рачно отстранете ги сите полиња за текст еден по еден

Ако има само едно или две полиња за текст што сакате да ги отстраните, можете да го направите следното:

Чекор 1: кликнете во полето за текст и притиснете Ctrl + C за да го копирате текстот (прескокнете го овој чекор ако не сакате да го задржите текстот).

Чекор 2: Кликнете на границата на полето за текст, притиснете Избришете.

Чекор 3: Повторете го чекор 1 и притиснете 2 додека не се отстранат сите несакани текстуални кутии.


Отстрани ги сите полиња за текст со код на VBA

Додека има премногу текстуални кутии што сакате да ги отстраните и не сакате да го задржите текстот внатре, VBA кодот ќе биде многу корисен. Ве молиме користете VBA код за да ги отстраните сите полиња со текст во документот на следниов начин:

1. Притиснете Alt + F11 да се отвори прозорецот VBA во Word;

2. клик Модули in Вметнете табот, и внесете го кодот VBA во Модули прозорец;

3. клик Испратенаdoc-обратен знак-6 копчето за примена на VBA кодот (или притиснете F5);

VBA кодот за отстранување на сите полиња без текст:

Sub Test()
Dim oShp As Word.Shape
Dim i As Long
For i = ActiveDocument.Shapes.Count To 1 Step -1
Set oShp = ActiveDocument.Shapes(i)
If oShp.Type = msoTextBox Then
oShp.Delete
End If
Next i
End Sub

Забелешка: Овој VBA код може само да ги отстрани текстуалните полиња за цртање.


Лесно да ги отстраните сите полиња за текст со Kutools за Word

Можете да ги отстраните сите полиња со текст, но да ја задржите нивната содржина или да ги отстраните и двете кутии за текст и нивната содржина во документот Kutools за Word.

Kutools за Word : Со повеќе од 100 практични Word додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 30 дена.

1. Ве молиме примени ја оваа алатка со кликање Kutools > Повеќе > Отстрани ги сите текстуални кутии. Погледнете го екранот:

2. Ако само сакате да ги отстраните текстуалните кутии и да го задржите текстот, ве молиме проверете Само отстрани го текстот кутија и чувајте го текстот опција во Отстрани ги сите текстуални кутии дијалогот, потоа кликнете OK. Ако сакате да ги отстраните и текстуалното поле и текстот, ве молиме, отстранете го.

3. Потоа се појавува дијалог-кутија за да ви кажам колку кутии за текст успешно се отстранети, ве молиме кликнете на копчето Во ред.

Потоа можете да ги видите сите текстуални кутии со или без содржина да се отстранат од документот. Погледнете слики од екранот:

Совет: Откако ќе ги отстраните текстуалните кутии од документот, може да се појават празни редови. Потоа Отстрани ознаки за празен став корист на Kutools за Word може да ви помогне да ги отстраните сите празни редови од документот во исто време. Ве молиме кликнете Kutools > Emty Paras > Отстрани ознаки за празен став. Погледнете го екранот:

Тогаш сите празни редови се бришат автоматски истовремено од тековниот documemt:

Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на бесплатно симнете го софтверот прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.


Демо: Лесно се отстрануваат сите текстуални полиња без отстранување на текст со Kutools за Word

Kutools за Word вклучува повеќе од 100 моќни функции и алатки за Microsoft Word. Слободно да се обидете без ограничување во 30 денови. Преземете бесплатен пробен период сега!
Kutools за Word

Повеќе од 100 Напредни функции за Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019

shot-kutools-700-225-kte

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  kjn · 4 years ago
  thnx ,,but it says kutool removed 0 text boxes..
  and the VBA didnt work as well
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  zzz · 4 years ago
  i want to remove all single rows