Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да вметнете повеќе хиперлинкови во документ во Word?

Нормално, можете само да вметнувате хиперврски еден по еден во Word. Дали има брз начин да вметнете повеќе хиперврски на истиот повторен текст во Word документ? Ова упатство ќе ви покаже како брзо да вметнете повеќе хиперврски на ист повторен текст (клучни зборови) во документот.

Вметнете повеќе хиперврски на истиот текст со функцијата "Најдете и замени"

Брзо вметнете повеќе хиперврски на истиот текст со Kutools for Word

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

стрела сино десен меур Вметнете повеќе хиперврски на истиот текст со функцијата "Најдете и замени"

топла
Неверојатни! Користете ефикасни јазичиња во Word (Office) како Chrome, Firefox и New Internet Explorer!

Прочитај повеќе Бесплатно симнување

Непрактично е рачно да се вметнуваат хиперлинкови на повторениот текст преку долг документ. Прави како што следува ќе заштедите многу време кога ќе се соочите со овој проблем.

Чекор 1: Изберете еден повторен текст, а потоа користете Хиперврска функција (под линкови група на Вметнете табот) на Word за да вметнете хиперврска кон неа;

doc-createhyperlink-1

Чекор 2: Изберете го повторениот текст со хиперврска и притиснете Ctrl + C да го копирате;

Чекор 3: Притиснете Ctrl + H да се отвори Заменете прозорец;

Чекор 4: Внесете го целниот повторен текст во Најдете што кутија и ^c во Замени со кутија, како што е прикажано на следнава слика:

Чекор 5: Кликни Замени ги сите.


стрела сино десен меур Брзо вметнете повеќе хиперврски на истиот текст со Kutools for Word

Kutools ви дава најзгодно начин да вметнете повеќе хиперлинкови на повторениот текст во некој документ.

Kutools за Word, корисен додаток, вклучува групи на алатки за да ја олеснат вашата работа и да ја зголемите вашата способност за обработка на Word документ. Бесплатно судење за 45 денови! Го добие сега!

1. Ве молиме примени ја оваа алатка со кликање Претпријатие > Креирај. Погледнете го екранот:

2. Потоа, на Создателот на хиперврска дијалогот се појавува, ве молиме конфигурирајте ги подолу поставувањата во дијалогот.

О: Внесете го истиот текст;

Б: Внесете ги зборовите како врв на врвот на хиперврската;

В: Вклучи Опсег: Фуснота и Endnote;

D: Изберете стил на хиперврска;

E: Внесете ја адресата / URL.

3. По кликнување OK копче во Создателот на хиперврска дијалогот, можете да ги видите сите хиперлинкови се вметнати на целиот текст во тековниот документ. Погледнете го екранот:

doc-createhyperlink-5

За повеќе информации за креирај повеќе хиперлинкови во Word, молам посетете: создаде опис на функција за хиперлинкови.
Kutools за Word

Повеќе од 100 Напредни функции за Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019

shot-kutools-700-225-kte

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Padmapriya · 5 years ago
    How to insert multiple hyperlink to multiple text in a single time or in an easier way?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Padmapriya · 5 years ago
    How to insert multiple hyperlinks to multiple text in a single time