Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се прикажат или сокријат ознаките на став во Word?

Марката на пасус е симбол за означување на крајот на став и почеток на нов став. И овде оваа статија ќе воведе неколку методи за лесно да ги прикаже или скрие ознаките од ставката во Word документ:
Метод 1: со Прикажи / Скриј функција или кратенки
Метод 2: со конфигурирање на опциите за зборови
Метод 3: со користење на Kutools за Word

Неверојатно лесно да ги избришете сите празни ставови (ознаки) од целиот Word документ со само еден клик!

На пример, сте ја копирале текстуалната содржина од веб-страница во Word документ, меѓутоа, стотици празни ставови се прикажани во документот, како можете брзо да ги отстраните? Во споредба со рачно отстранување, рачно, Kutools for Word го отстранува празниот знак за означување на пасусите, дава исклучително лесен начин да ги избришете сите празни ставови од изборот или целиот документ со само еден клик! Кликни за бесплатен пробен период од 60-ден!
рекламата избриши празни ставови

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

стрела сино десен меурПокажи или скриј ознаки за став со Show / Hide и кратенки

Навистина, можете брзо да ги прикажете или скриете сите ознаки на став во тековниот Word документ од Насловна > Прикажи / Скриј копче кое може да ги прикаже или скрие сите ознаки на пасусите и скриените симболи за форматирање. Погледнете го екранот:

Откако ќе го вклучите копчето Покажи / Скриј го, ќе ги видите ознаките на пасусот и сите скриени симболи за форматирање како што е прикажано подолу:

За разлика од Show / Hide копче, можете исто така да притиснете Ctrl + Префрлат + 8 клучеви заедно за да ги прикажат или сокријат сите знаци на став и симболи за скриено форматирање.


стрела сино десен меур Секогаш прикажувај ознаки за став со конфигурирање на опцијата Word

Овој метод ќе ве води да го отвори дијалоговото поле Word Option, а потоа конфигурирајте ја опцијата за збор за да ги прикажете или скриете ознаките за став во Word. Ве молиме направете го следното:

1. Кликнете датотека > Опции за да го отворите дијалогот за опции за Word.

2. Во дијалог прозорецот за опции, Ве молиме кликнете Покажи во левиот бар, а потоа проверете Параграфски ознаки опција во Секогаш прикажувај ги овие ознаки за форматирање на екранот секција. Погледнете го екранот:

3. Кликнете на OK копче за да ја зачувате конфигурацијата.

Од сега па натаму, сите знаци за став се прикажуваат постојано во документот Word.

Забелешки:
(1) Откако ќе ја проверите опцијата Пасус марки во дијалог прозорецот за опции Word, на Насловна > Прикажи / Скриј копчето нема да може да ги сокрие ознаките на став.
(2) За да ги скриете знаците за став во оваа состојба, ве молиме отштиклирајте го Параграфски ознаки опција во Опции за зборови дијалог-кутија.


стрела сино десен меур Покажи / скриј ознаки на став со користење на Kutools for Word

Kutools за Word поставувањата на екранот функцијата им овозможува на корисниците едноставен начин да ги прикажат или сокријат ознаките на став, некои други ознаки за форматирање и документираат содржина во Word документ брзо. Ве молиме направете го следното:

Kutools за Word е корисна додаток за да ја олесни вашата работа и да ја подобри вашата способност за обработка на Word документ. Бесплатно судење за 45 денови! Добијте го сега!

1. Ве молиме да ја примените оваа опција со кликање Kutools More > Поставување на екранот. Погледнете го екранот:
doc покажува став означува 001

2. Во проверка на Параграф марки опција во отстранување на Покажи Поставки дијалог.

И сега само ознаките на став се прикажуваат во тековните документи на Word како што е прикажано подолу прикажано на екранот:

Забелешки:
(1) Откако ќе ја проверите опцијата Пасус марки во дијалог прозорецот за опции Word, на Насловна > Прикажи / Скриј копчето нема да може да ги сокрие ознаките на став.
(2) За да ги скриете знаците за став во оваа состојба, ве молиме отштиклирајте го Параграфски ознаки опција во поставувањата на екранот дијалог-кутија.

Прелистување на јазичиња и уредување на повеќе документи на Word како Firefox, Chrome, Интернет Истражувај 10!

Може да бидете запознаени да гледате повеќе веб-страници во Firefox / Chrome / IE и да префрлате помеѓу нив лесно со кликнување на соодветните јазичиња. Еве, Office Tab поддржува слична обработка, која ви овозможува да пребарувате повеќе документи Word во еден Word прозорец и лесно да се префрлате помеѓу нив со кликнување на нивните јазичиња. Кликни за целосни карактеристики бесплатен пробен период!
Пребарувајте повеќе документи во еден прозорец како Firefox


стрела сино десен меурРелативни статии:
Kutools за Word

Повеќе од 100 Напредни функции за Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019

shot-kutools-700-225-kte

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Syed Javed · 1 years ago
  Thanks For The Shortcut Key

  Ctrl+Shift+8

  Is Really Work Thanks For This...
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  JoJo · 2 years ago
  Yes, it does work !!!! Thanks a lot
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  LYNN · 2 years ago
  Shift + Control + 8 worked perfectly for removing the paragraph marks! Thank you so much!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Brenda · 2 years ago
  paragraph marks appear at different locations on my document. Likely due to cutting and pasting from one word document to another. I have tried the replace option and it doesn't not work. They have to be linked to text somehow.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Nick O · 3 years ago
  "Step 1: click Office button (in Word 2010) or File tab (in Word 2010 / 2013). Step 2: click Display..."
  ... There is no 'Display' available under the file tab in Word 2013. You would have to select 'Options' first.