Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ја смените насоката на текстот во збор?

Како да ја смените насоката на текстот во збор? Еве неколку совети за промена на насоката на текстот.

Променете ја насоката на текстот во текстуална рамка или облик

Промена на насоката на текстот во Табела

Пред да ја смениме насоката на текстот, треба да одлучиме каде сакаме да ја смениме насоката на вашиот текст.

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

стрела сино десен меурПроменете ја насоката на текстот во текстуална рамка или облик

топла
Неверојатни! Користете ефикасни јазичиња во Word (Office) како Chrome, Firefox и New Internet Explorer!

Прочитај повеќе Бесплатно симнување

Како што знаеме, Text Box и Shapes имаат функција да ја менуваат правецот на текстот. Можеме да користиме поле за текст или форма за да ја смениме насоката на текстот.

Чекор 1: кликнете Вметнете во бар лента >> Текст кутија и изберете стил од опаѓачкото мени. & кликнете Вметнете> Форми и изберете стил од паѓачкото мени. Вметнете текстуално поле или нацртајте форма во позиција на курсорот каде што сакате да ја смените насоката на текстот. Внесете го текстот во полето за текст или во форма.

doc-change-text-direction-1

Чекор 2: кликнете на полето за текст или форма> клик Формат на лентата за лента> клик Текстуална насока

doc-change-text-direction-2

Чекор 3: одберете ја насоката што ја претпочитате од паѓачкото мени за текстуална насока.

doc-change-text-direction-12


стрела сино десен меур Промена на насоката на текстот во табела

Kutools за Word, корисен додаток, вклучува групи на алатки за да ја олеснат вашата работа и да ја зголемите вашата способност за обработка на Word документ. Бесплатно судење за 45 денови! Го добие сега!

Чекор 1: кликнете Вметнете > Табела за да внесете табела во позицијата на курсорот и внесете го текстот во табелата

Чекор 2: изберете ги ќелиите што го содржат текстот што сакате да го смените насоката. Кликни Распоред на лентата за лента>Текстуална насока.

doc-change-text-direction-6

Чекор 3: кликнете на Текстуална насока за промена на насоката на текстот.

doc-change-text-direction-13

Алтернативно, исто така можете да кликнете со десен клик на избраниот текст за да ја одберете правецот што ви треба. Погледнете го екранот:

doc-change-text-direction-11
Kutools за Word

Повеќе од 100 Напредни функции за Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019

shot-kutools-700-225-kte

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Smithe974 · 1 years ago
  I really appreciate this post. I've been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You've made my day! Thanks again! kdbdkedkbddeedeg
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Marcus · 2 years ago
  Thanks a lot. This helped!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  bri · 2 years ago
  how do i use text direction with word online????
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ruthvik · 2 years ago
  Iam ruthvik [u]iam ruthvik[/u]
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  jefferson · 3 years ago
  we want to know how to change the orientation of the text even without a cell table