Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо отстранете ги или избришете ги сите празни редови од дното / опсегот во Excel

За да ги избришете празни или празни редови од огромни податоци, во Excel е многу време. Некои корисници ќе го изберат секој празен ред еден по еден, а потоа ќе ги избришат поединечно. На Избришете празни редови корист во Kutools за Excel ќе ги отстрани или избрише сите празни редови со еден клик.

Избришете ги или отстранете ги сите празни редови од дното или опсегот

Избришете ги или отстранете ги сите празни редови од активниот работен лист, избрани работни листови или цела работна книга


Кликнете Kutools >> Избришете >> Избришете празни редови. Погледнете го екранот:

shot избришете празни редови 1


Избришете ги или отстранете ги сите празни редови од дното или опсегот

Претпоставувајќи дека имате лист кој содржи празни празни редови како што е прикажано во следнава слика на екранот, празни редови нема да се отстранат по зачувувањето и повторното отворање на работната книга во Excel 2007 / 2010. Може да има простор или други невидливи знаци во последниот ред. Можете да избришете празни редови како што следува:

1. Ставете го курсорот во првиот празен ред и притиснете Ctrl + Shift + Крај за да изберете празни редови како што следува:

2. И потоа притиснете Избришете клучот на вашата тастатура и да ја зачувате работната книга, сите празни редови ќе бидат отстранети од дното. Но, ако сакате да отстраните повеќе празни празни редови од опсег, ве молиме изберете опсег што сакате да ги отстраните празни редови и да ја примените оваа алатка со кликање Kutools > Избриши ги алатките > Избришете празни редови > Во избраниот опсег. Погледнете слики од екранот:

-1

Избришете ги или отстранете ги сите празни редови од активниот работен лист, избрани работни листови или цела работна книга

Ако сакате да ги избришете или отстраните сите празни редови од активниот лист / лист, само треба да кликнете Kutools >> Избришете >> Избришете празни редови >> Во активен лист. Погледнете го екранот:

shot избриши празни редови6

Тогаш сите празни редови во активниот лист ќе бидат отстранети. Можете да го користите истиот начин да ги избришете сите празни редови од избраните работни листови или целата работна книга.


Забелешка:

Оваа алатка поддржува Поништи (Ctrl + Z) веднаш.


Демо: брзо да ги избришете или избришете сите празни редови од опсегот, работниот лист, целата работна книга

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.