Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо отстранете ги или избришете ги сите хиперлинкови од опсегот, работните листови или целата работна книга во Excel

Можеби ќе треба да ги избришете или отстраните сите хиперлинкови и форматирање од работна книга или повеќе работни листови при користење на Excel, за корисниците на Excel 2007, мора да ги избришете сите хиперлинкови еден по еден, и за корисниците на Excel 2010, сеуште е болна работа, можете да ги избришете сите хиперлинкови само од лист или одреден опсег, не повеќе работни листови или работна книга. Без разлика која верзија на Excel го користите, ако ја имате Избришете Хиперврски алатка на Kutools за Excel, Вие можете:

  1. Брзо избришете ги сите хиперврски од Избраниот опсег;
  2. Брзо избришете ги сите хиперлинкови на активниот работен лист;
  3. Брзо ги бришете сите хиперлинкови од повеќе работни листови;
  4. Брзо избришете ги сите хиперлинкови на активната работна книга.

Кликнете Kutools >> линк >> Избришете Хиперврски. Погледнете го екранот:

shot избрише хиперлинкови01


Употреба:

1. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > линк > Избришете Хиперврски.

2. И потоа наведете опсегот што сакате да ги избришете хиперлинкови: активен работен лист, избрани повеќе работни листови, сите работни листови or одреден опсег. Во овој пример, ќе ги отстранам хиперврските во активниот работен лист. (Забелешка: ако сакате да ги избришете линковите во опсег, прво изберете го опсегот) Види слики од екранот:

shot избрише хиперлинкови02 стрелка-голема shot-delete-hyperlinks3

3. Потоа кликнете Да. И хиперлинките се отстранети од тековниот работен лист. Погледнете слики од екранот:

shot-delete-hyperlinks4 стрелка-голема shot-delete-hyperlinks5

1. Оваа алатка може да ги избрише хиперлинкови и форматирање.

2. Можете да ги вратите избришаните хиперврски со избирање Поништи (или притиснете Ctrl + Z) веднаш, и Поништи е едно ниво.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Bad Mon · 4 years ago
    Will this work with just objects (i.e., images, shapes, etc.)?