Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо се затемни или обојува секој друг ред / колона во Excel

Ако работниот лист содржи премногу редови и колони, тоа ќе ја намали читливоста на работниот лист. За да го решите овој проблем, можете да аплицирате боење или засенчување на секој друг ред или колона со помош на формула за условен форматирање или претходно дефиниран стил на табела во Excel на вашите податоци во работниот лист. Но, без разлика на кој начин ќе одберете да нанесете боење или засенчување во алтернативен ред, не можете да го направите лесно и брзо. Сепак, со Алтернативна замена на редови / колони корисноста на Kutools за Excel, можете брзо: Демо

Сенка или боја секој друг ред

Сенка или боја секоја друга колона

Отстранете ги сите условно форматирање на засенчување и боја на позадинадобра идеја3


стрела сино десен меур Кликнете Kutools >> Формат >> Алтернативна замена на редови / колони. Погледнете слики од екранот:

doc сенка алтернативни редови 1 стрелка-голема шут-сенка-секој друг-ред2

стрела сино десен меур Сенка или боја секој друг ред

1. Означете го опсегот што сакате да го обои или обоените, а потоа да ја примените оваа алатка со кликање Kutools > Формат > Алтернативна замена на редови / колони.

3. Во Алтернативна замена на редови / колони дијалог прозорецот, проверете Редови од Примени го засенчувањето опција. И наведете други опции. Погледнете го екранот:

A: Условно Форматирање: оваа опција користи Excel-то условно форматирање за да го примени засенувањето во алтернативен ред. Предноста на условното форматирање е дека ако вметнете нови редови во опсегот, заменувањето на алтернативните редови ќе се прилагоди автоматски.

Стандардно форматирање: оваа опција користи стандардно форматирање за да го примени засенувањето во алтернативен ред. Ако вметнете нови редови во опсегот, заменувањето на алтернативните редови нема да се прилагоди автоматски, и треба повторно да се примени рачното заменување на алтернативните редови.

Отстрани постоечки алтернативни засенчување: оваа опција ги отстранува сите условно форматирање и позадинско засенчување.

B: Кликнете на стрелката надолу за да ја изберете бојата што ја сакате.

C : Наведете го бројот на редови што сакате да ги засенчите, како што е секој друг ред, на секои два реда, на секои три реда ...

D : Ако избраниот опсег е исполнет со боја на позадина и не сакате да ја отстраните бојата на подлогата откако ќе ја примените оваа операција, ве молиме проверете Оставете постоечка боја за не-засенчени редови.

4. Потоа кликнете OK. И избраниот опсег е засенет во секој друг ред. Погледнете слики од екранот:

шут-сенка-секој друг-ред4
-1
шут-сенка-секој друг-ред5

стрела сино десен меурСенка или боја секоја друга колона

1. Изберете го опсегот што сакате да го означите.

2. Оди на Алтернативна замена на редови / колони дијалог прозорецот, проверете Колумни од Примени го засенчувањето опција. И наведете други опции. Погледнете го екранот:

A: Условно Форматирање: оваа опција користи Excel-то условно форматирање за да го примени засенувањето во алтернативен ред. Предноста на условното форматирање е дека ако вметнете нови редови во опсегот, заменувањето на алтернативните редови ќе се прилагоди автоматски.

Стандардно форматирање: оваа опција користи стандардно форматирање за да го примени засенувањето во алтернативен ред. Ако вметнете нови редови во опсегот, заменувањето на алтернативните редови нема да се прилагоди автоматски, и треба повторно да се примени рачното заменување на алтернативните редови.

Отстрани постоечки алтернативни засенчување: оваа опција ги отстранува сите условно форматирање и позадинско засенчување.

B : Кликнете на стрелката надолу за да ја изберете бојата што ја сакате.

C : Наведете го бројот на редови што сакате да ги засенчите, како што е секоја друга колона, на секои две колони, на секои три колони ...

D : Ако избраниот опсег е обоен со боја на позадина и не сакате да ја отстраните бојата на подлогата откако ќе ја примените оваа операција, ве молиме проверете Оставете постоечка боја за не-засенчени редови.

3. Потоа кликнете OK. Избраниот опсег е засенет во секоја друга колона. Погледнете слики од екранот:

шут-сенка-секој друг-ред7
-1
шут-сенка-секој друг-ред8

стрела сино десен меурОтстранете ги сите условно форматирање на засенчување и боја на позадина

Со оваа алатка исто така можете да го отстраните условното форматирање на засенчување и боја на позадина во Excel.

1. Изберете опсег кој содржи условно форматирање или боја на позадината што сакате да ја отстраните.

2. Оди на Алтернативна замена на редови / колони дијалог прозорецот, одберете Отстранете постоечко заменување на алтернативни редови опција. Потоа кликнете OK. Погледнете слики од екранот:

шут-сенка-секој друг-ред9 стрелка-голема шут-сенка-секој друг-ред10

3. Ако кликнете Да, условното форматирање и бојата на позадината ќе бидат избришани; и ако кликнете Не, само бојата на позадината ќе биде избришана.


стрела сино десен меурЗабелешка:

Можете да притиснете Поништи (Ctrl + Z) веднаш да го обновите.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.