Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо пресметајте ја вредноста на ќелиите врз основа на фонт, позадина или условна боја во Excel

Постојат многу формули за пресметка на податоци во Excel. Но, ако сакаш да ги броиш или збришеш ќелиите од нивното пополнување или / боја на позадина или боја на фонт и да правиш други пресметки со голем број на клетки врз основа на одредена позадина, фонт, условно форматирање боја, не постои таква формула за да го направите така и во Excel. Но Kutools за Excel's Брои по боја алатка може брзо да ги примени пресметките на клетките врз основа на клеточната боја и да генерира извештај во нова работна книга.

Примена на пресметка на клетки врз основа на клеточна боја и генерирање на извештај во нова работна книга

Примени броеви на пресметки / суми на клетки врз основа на бојата на фонтот во Excel


Кликнете Kutools More >> Брои по боја. Погледнете слики од екранот:

шут брои клетки со боја 1

Примена на пресметка на клетки врз основа на клеточна боја и генерирање на извештај во нова работна книга

Претпоставувајќи дека имате работен лист кој содржи голем број на ќелии како што е прикажано во скриншот на екранот подолу и сакате да ги примените пресметките (брои, суми, итн.) Во опсегот врз основа на нивната позадина или бојата на засенчување. Можете да го направите следново.

1. Ве молиме изберете опсег што сакате да ги примените пресметките врз основа на нивната позадина / боја на засенчување и примени го Брои по боја алатка (кликнете на Kutools More > Брои по боја).

2. На отворањето Брои по боја дијалог,

(1) Кликнете на Боја метод поле и наведете една од опциите од паѓачката листа;

(2) Кликнете на Грофот тип кутија и наведете Позадина од паѓачката листа.

A: Брои: тоа ќе пресмета колку клетки со специфична клеточна боја во опсегот.

B: Збирот: тоа ќе го додаде целиот број во клетките со специфична клеточна боја во опсегот.

C: Просек: тоа ќе го врати просекот на клетките со специфична клеточна боја во опсегот.

D: Max: прикажување на Макс вредноста на клетките со специфична клеточна боја во опсегот.

E: Мин: прикажување на минималната вредност на клетките со специфична клеточна боја во опсегот.

совети:

Постојат три опции во паѓачката листа на Боја метод: Стандардно форматирање, Условно форматирање и Стандардно и условно форматирање.

Ако треба да се пресметаат клетките со боја на пополнување / позадина со формат Насловна > Пополнете боја, ве молиме изберете Стандардно форматирање; ако треба да ги пресметате ќелиите со боја на пополнување / позадина кои се форматирани со условно форматирање, ве молиме изберете Условно форматирање; ако ги пресметате сите ќелии со боја на пополнување / позадина, ве молиме изберете го Стандардно и условено форматирање.

3. Ако сакате да генерирате извештај во нова работна книга, ве молиме кликнете Генерирање на извештај копче. И ќе го видите извештајот во новата работна книга како што следува:


Примени броеви на пресметки / суми на клетки врз основа на бојата на фонтот во Excel

На пример, имате опсег на ќелии форматирани од различни бои на фонт како што е прикажано подолу прикажан екранот, и сакате да ги пресметате (брои, суми, просечни или други) клетките според нивните бои на фонт, можете да ги примените Брои по боја корист како што следува:

1. Изберете го опсегот каде ќе ги пресметувате ќелиите со бои на фонт и ќе го примените Брои по боја алатка (кликнете на Kutools More > Брои по боја).

2. На отворањето Брои по боја дијалог-кутија:

(1) Кликнете на Боја метод поле и наведете една од опциите од паѓачката листа врз основа на вашите потреби, како на пример Стандардно и условено форматирање;

(2) Кликнете на Грофот тип кутија, и наведете Фонт од паѓачката листа.

3. Ако сакате да го генерирате извештајот во нова работна книга, ве молиме кликнете на Генерирање на извештај копче. Потоа ќе го видите извештајот во нова работна книга како што е прикажано следното прикажување на екранот:


Забелешки:

1. Оваа алатка ќе ги примени пресметките во ќелијата која содржи нумеричка вредност врз основа на нивната клеточна боја, освен Брои пресметка.

2. Боја со условно форматирање може да се примени во Excel 2010 и подоцнежна верзија. Во Excel 2007, можете да го примените само фонтот и бојата на заднината со стандардно форматирање, видете го екранот:


Демо: Брзо пресметувајте ја вредноста на ќелиите врз основа на фонт, позадина или условна боја во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Sankar · 4 years ago
  Dear sir/madam
  Thanks for your above. kindly suggest how to get avg, max, min values.
  Thanks & Regards
  Sankar
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  JanToo · 4 years ago
  Same problem here as Dean.
  Tested in new workbook (Excel 2010) and is not working properly.
  Please fix in next update.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Dean · 4 years ago
  The count by color is not working for my data table. It is working for a two row & tow column only. It is not calculating the entire data table results
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Admin_jay · 4 years ago
   [quote name="Dean"]The count by color is not working for my data table. It is working for a two row & tow column only. It is not calculating the entire data table results[/quote]
   We will enhance this feature in upcoming versions.

   It cannot calculate the conditional formatting colors right now.

   It cannot process the table data right now.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  iustin · 4 years ago
  count by color is not working. It sais "calculating"and then nothing hapens - the report is not displayed.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Jan van IJsseldijk · 4 years ago
   [quote name="iustin"]count by color is not working. It sais "calculating"and then nothing hapens - the report is not displayed.[/quote]
   In one worksheet I have a range with A2:A15 with only numbers and colors. An empty result is shown. On another range I get a result. I have a pretty big sheet with the same things and I want to use Kutools, but now very hesitating on buying it.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   adminjay · 4 years ago
   Hello, please try to contact me jaychivo@extendoffice.com.

   Please try to apply the same operations to another workbook.