Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо добива вредности од клетките за пресметка и внесува резултат во клетките

Нормално, ако треба да се пресмета со Системскиот калкулатор во Excel, морате да внесувате вредности во Calculator и рачно да ги префрлите резултатите во ќелиите. Тоа ќе биде одземаат многу време, ако треба да излезете од резултатот на многу клетки. Со Калкулатор корист на Kutools за Excel, можете брзо да донесите вредности од клетките во работните книги и лесно да вметнете или залепите пресметаните резултати во клетките.

Ги зема вредностите од клетките за пресметување и внесува резултат во клетките


Кликнете Kutools > Повеќе > Калкулатор. Погледнете слики од екранот:


Ги зема вредностите од клетките за пресметување и внесува резултат во клетките

Ако претпоставиме дека сакате да ги земете вредностите од клетките за пресметување и да ги внесете пресметаните резултати во ќелиите, можете брзо да го направите тоа како што следува:

1. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > Повеќе > Калкулатор.

2. Изберете ја ќелијата која ја содржи вредноста што сакате да ја користите за пресметување. И во Kutools калкулатор дијалог прозорецот, кликнете добие да ја донесам вредноста во калкулаторот. И кликнете на знакот за работа, како на пример *, потоа одберете ја втората вредност што треба да ја пресметате и кликнете добие. Можете да ја видите формулата на дното на калкулаторот. Погледнете го екранот:

shot-kutools-calculator3

3. Потоа кликнете "=" знак за да го пресметате резултатот, а потоа кликнете Ставете копчето за да го внесете резултатот во ќелија.

shot-kutools-calculator4


Демо: брзо ги зема вредностите од клетките за пресметка и внесува резултат во клетките

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.