Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо менувајте / отстраните / додадете име на авторот во коментари во Excel

Во Excel, кога внесувате или креирате коментари во ќелии, стандардно, вашето корисничко име автоматски се вметнува со дебелото црево во коментарите во исто време. Понекогаш, не сакате другите да го гледаат вашето корисничко име во коментарите, па затоа треба да ги отстраните еден по еден. Но, ако во вашиот работен лист или работна книга има стотици коментари, можете да ги користите Kutools за Excel's Отстрани / Додади корисничко име во коментар функцијата за отстранување или додавање на корисничкото име на сите коментари одеднаш.

Отстрани корисничко име од коментари во активен работен лист / работна книга

Додајте корисничко име во коментари во активен работен лист / работна книга


Кликнете Kutools >> Повеќе >> Отстрани / Додади корисничко име во коментар. Погледнете слики од екранот:


Отстрани корисничко име во коментари во активен работен лист / работна книга

со Отстрани / Додади корисничко име во коментар, можете брзо да ги отстраните корисничките имиња од сите коментари.

1. Вклучете го работниот лист или работната книга која содржи некои коментари за кои сакате да ги отстраните корисничките имиња на коментарите.

2. клик Kutools > Повеќе > Отстрани / Додади корисничко име во коментар за да се прикаже Отстрани / Додади корисничко име во коментар дијалог. И во Отстрани / Додади корисничко име во коментар дијалог, наведете ги поставувањата што ви се потребни. Погледнете го екранот:

О: Во Опсегот паѓачка листа, можете да изберете активен работен лист
или активна работна книга која сакате да го отстраните корисничкото име на коментарот.

Б: Во Корисничко име полето за текст, внесете го корисничкото име што сакате да го отстраните.
Стандардно, го покажува вашето стандардно корисничко име во полето за текст, можете
смени го.

C: Провери Отстрани корисничко име од коментари.

3. клик Применуваат, и ќе се прикаже друг дијалог за да ви кажат колку кориснички имиња на коментари се отстранети. Погледнете го екранот:


4. клик OK и Откажи да ги затворат дијалозите и имињата на коментарите во наведениот опсег се отстранети. Погледнете го екранот:

shot-change-author-name-5 -2 shot-change-author-name-6

Забелешка: Ако проверите Форсирај не-задебелување форматирање во Отстрани / Додади корисничко име во коментар дијалогот, резултатот е прикажан како подолу:Додајте корисничко име во коментари во активен работен лист / работна книга

Ако сакате повторно да го додадете корисничкото име за коментари, исто така можете брзо да ги додадете на коментарите со Отстрани / Додади корисничко име во коментар функција.

1. Вклучете го работниот лист или работната книга што сакате да ги додадете корисничките имиња на коментарите. Пред да се пријавите Отстрани / Додади корисничко име во коментар, проверете дали има коментари во активниот работен лист или работната книга.

2. клик Kutools > Повеќе > Отстрани / Додади корисничко име во коментар за да се прикаже Отстрани / Додади корисничко име во коментар дијалог. И во Отстрани / Додади корисничко име во коментар дијалогот, наведете ја поставката што ви треба. Погледнете го екранот:

О: Во Опсегот паѓачка листа, можете да изберете активен работен лист
или активна работна книга за да го додадете корисничкото име на коментарот.

Б: Во Корисничко име полето за текст, внесете го корисничкото име што сакате да го додадете.
Стандардно, го покажува вашето стандардно корисничко име во полето за текст, можете
смени го.

C: Провери Додај корисничко име за коментари.

3. клик Применуваат, а друг дијалог прикажува за да ви каже колку корисни коментари се додадени. Погледнете го екранот:


4. клик OK и Откажи за да ги затворите дијалозите и вашите специфични кориснички имиња се додадени во коментарите на избраниот опсег. Погледнете слики од екранот:

shot-change-author-name-7 -2 shot-change-author-name-9

Забелешка: Ако го отштиклирате Намалете го името во Отстрани / Додади корисничко име во коментар дијалогот, резултатот е прикажан како подолу:Демо: Брзо менување / отстранување / додавање име на авторот во коментари во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.