Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо менувајте го датумот формат во Excel

Секоја земја има свој датум формат, предизвикува дека ќе треба да го смените формат на датум за различни корисници или корисници од различни земји пред да ја испратите Excel датотеката во Excel. Kutools за Excel"S Примени го форматирањето на датуми алатката може брзо да го смени или примени било кој формат на датум за голем број на клетки.

Промена / конвертирај го формат на датум од САД до Велика Британија

Промена / конвертирајте го датумот на денот на неделата

Промена / конвертирајте го датумот само до месец и година


Кликнете Kutools >> Формат >> Примени го форматирањето на датуми. Погледнете слики од екранот:

shot применуваат форматирање на датум 01 стрелка-голема shot-apply-date-formatting2

Промена / конвертирај го формат на датум од САД до Велика Британија

Претпоставувајќи дека имате работен лист кој содржи повеќе американски формат на датуми (mm/dd/yyy), но сега треба да ги конвертирате во формат на датум на Велика Британија (дд / мм / гггг). Со ова Примени го форматирањето на датуми алатка, можете брзо да ја завршите.

1. Означете го опсегот за кој сакате да го промените формат на датумот од САД до Велика Британија.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > Формат > Примени го форматирањето на датуми.

3. Во Примени го форматирањето на датуми дијалог прозорецот, наведете го формат во Обединетото Кралство (dd / mm / yyyy). И можете да ги прегледате резултатите на Преглед на панелот. Погледнете го екранот:

shot-apply-date-formatting3

4. Потоа кликнете OK or Применуваат. Избраниот американски формат за датуми е конвертиран во форма на датум на Велика Британија. Забелешка: кликнете го копчето Во ред ќе го затворат дијалогот и ќе ја применат операцијата; но кликнете Примени го копчето само ќе се примени операцијата без да се затвори дијалогот. Погледнете слики од екранот:

shot-apply-date-formatting4 стрелка-голема shot-apply-date-formatting5

Промена / конвертирајте го датумот на денот на неделата

Понекогаш, во работниот лист има низа датуми, но сакате да го знаете денот во неделата, не само датумот. Со оваа алатка, можете брзо да го направите тоа.

1. Изберете го опсегот што сакате да го промените.

2. Оди на Примени го форматирањето на датуми дијалог прозорецот и изберете го наведениот формат. И можете да ги прегледате резултатите на Преглед на панелот. Погледнете го екранот:

shot-apply-date-formatting6

3. Потоа кликнете OK or Применуваат. Избраниот датум е конвертиран на денот од неделата. Погледнете слики од екранот:

shot-apply-date-formatting7 стрелка-голема shot-apply-date-formatting8

Промена / конвертирајте го датумот само до месец и година

Претпоставувајќи дека имате голем број датуми како што се 10 / 15 / 2012, а сега треба да го промените овој формат само за да го прикажете името на месецот како што е Октомври-2012. Можете да го завршите брзо како следните чекори:

1. Изберете го опсегот што сакате да го промените.

2. Оди на Примени го форматирањето на датуми дијалог прозорецот и изберете го наведениот формат. И можете да ги прегледате резултатите на Преглед на панелот. Погледнете го екранот:

shot-apply-date-formatting9

3. Потоа кликнете OK or Применуваат. Избраниот датум е конвертиран само во месец и година. Погледнете слики од екранот:

shot-apply-date-formatting10 стрелка-голема shot-apply-date-formatting11

Совет: Ова е само неколку примери, со оваа функција, можете исто така да го промените датумот во друг формат.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.