Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо менувајте го обликот на полето за коментари во Excel

Во работниот лист, ние секогаш вметнуваме коментари за да снимиме некои важни информации, а Excel ги прикажува коментарите во квадратна кутија нормално. Ако сакате да го промените обликот на коментари за коментари, можете да ги промените кутиите за коментари во други форми со помош Променете го обликот на коментар of Kutools за Excel. Променете го обликот на коментар поддржува:

  • Повеќе од 100 форми;
  • Промени ги сите коментари за коментари со еден клик;
  • Брзи промени на обликот за избраните кутии за коментари брзо;
  • Применуваат различни форми за различни коментари за коментари.

Променете ги сите коментари за коментари со еден клик во Excel

Уредот за промена на коментар на коментар може да ви помогне да ги промените облиците на сите коментари за коментари со само еден клик во Excel.

1. клик Kutools > Повеќе> Променете го обликот на коментар. Погледнете слики од екранот:

2. Изберете една форма што сакате во Изберете форма кутија и кликнете Примени ги сите копчето, и сите кутии за коментари се променети. Погледнете го екранот:

Забелешка: Примени ги сите ќе ја примени формата што сте ја избрале за сите коментари за коментари на целата работна книга.


Пакетот за промена го обликува брзото поле за коментари

Оваа алатка исто така може да ви помогне да ги промените формите за селектирани кутии за коментари брзо.

1. клик Kutools > Повеќе> Променете го обликот на коментар. Погледнете слики од екранот:

2. Во Листа на коментари кутија, одберете коментари сакате да серија промени облици на коментари за коментари.

Совет: Холдинг Префрлат клуч, можете да изберете повеќе соседни коментари со кликнување на првата и последната; држи Ctrl клуч, можете да изберете повеќе не-соседни коментари со кликнување на секој коментар, еден по еден.

3. Во Изберете форма поле, наведете форма што сакате да ја примените и кликнете на Применуваат копче. Сега ќе видите дека сите избрани кутии за коментари серија се менуваат во наведената форма одеднаш.


Применуваат различни форми за различни коментари за коментари

Ако сакате да примените различни форми за различни коментари за коментари, ве молиме одберете коментар во листа на коментари прво, а потоа изберете ги формите кои ги сакате за коментарот. Можете да ги повторите истите чекори за да ги примените различните облици во други коментари за коментари, кога сите коментари за коментари се променети, ве молиме кликнете Затвори. Погледнете слики од екранот:

Совет: Провери Прикажи ги коментарите наога, можете да го видите коментарот, кога ќе кликнете на коментарот во Листа на коментари во исто време.


Забелешки:

Ако Прикажи ги коментарите опцијата е пријавена Променете го обликот на коментар дијалог, кога ќе одберете коментар во коментар листа, курсорот ќе скокне до клетокот за коментари во работниот лист одеднаш.


Демо: Брзо менувајте го обликот на полето за коментари во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.