Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо менувајте знак за броеви во Excel

Ако сакате да го промените знакот на број или вредност од позитивно на негативно, и обратно, можеби ќе треба рачно да го додадете или отстраните негативниот знак еден по еден или можете да користите формула за тоа. Excel не поддржува со опција за брзо менување на знакот за вредности или за фиксни негативни знаци. Со Kutools за Excel"S Променете го знакот за вредности алатка, можете брзо да ги примените следните операции во опсег.

Поправете негативни знаци за задните: Промена на негативниот знак од десната страна на вредноста на лево;

Промена на сите негативни вредности на позитивни

Промена на сите позитивни вредности на негативни

Врати го знакот на сите вредности: Направи ги сите позитивни вредности на негативни, или на сите негативни вредности на позитивни.

Промена на сите негативни вредности на нули


Кликнете Kutools >> содржина >> Променете го знакот за вредности. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема

Поправете негативни знаци за задните

Претпоставувајќи дека имам бројни броеви кои содржат негативни знаци од десната страна од нив, а сега сакам да ги ставам негативните знаци од десно на броеви лево. Можам брзо да го завршам како што следува:

1. Изберете ги ќелиите или опсезите што сакате да ги поправите заостанувачките негативни знаци.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > содржина > Променете го знакот за вредности, и во Променете го знакот за вредности дијалог прозорецот, одберете Поправете негативни знаци за задните опција, видете го екранот:

3. Потоа кликнете OK or Применуваат, сите заостанувачки негативни знаци се поместени од десната страна на броевите лево.

снимен-промена-знак-на-вредности-4 стрелка-голема шут знак на вредност 05

Промена на сите негативни вредности на позитивни

Ако сакате лесно и брзо да ги промените негативните броеви на позитивните броеви, оваа алатка исто така може да ви помогне.

1. Изберете го опсегот што сакате да го промените.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > содржина > Променете го знакот за вредности, и во Променете го знакот за вредности дијалог прозорецот, одберете Промена на сите негативни вредности на позитивни опција, видете го екранот:

3. Потоа кликнете OK or Применуваат, сите избрани негативни броеви се променети во позитивни броеви.

снимен-промена-знак-на-вредности-6 стрелка-голема снимен-промена-знак-на-вредности-8

Промена на сите позитивни вредности на негативни

Со оваа алатка, можете да ги промените сите позитивни броеви и на негативни броеви.

1. Изберете го опсегот што сакате да го промените.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > содржина > Променете го знакот за вредности, и во Променете го знакот за вредности дијалог прозорецот, одберете Промена на сите позитивни вредности на негативни опција, видете го екранот:

3. Потоа кликнете OK or Применуваат, сите избрани позитивни броеви се претворени во негативни броеви.

снимен-промена-знак-на-вредности-8 стрелка-голема снимен-промена-знак-на-вредности-5

Врати го знакот за сите вредности

Претпоставувајќи дека имате опсег на податоци кои имаат негативни броеви и позитивни броеви, а сега сакате да го промените знакот на вредностите, значи да ги направите сите позитивни вредности на негативни, а сите негативни вредности да бидат позитивни. Овој проблем може да го решите на следниов начин:

1. Изберете го опсегот што сакате да го промените.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > содржина > Променете го знакот за вредности, и во Променете го знакот за вредности дијалог прозорецот, одберете Врати го знакот за сите вредности опција, видете го екранот:

3. Потоа кликнете OK or Применуваат, сите знаци на избраните вредности се сменети.

снимен-промена-знак-на-вредности-11 стрелка-голема снимен-промена-знак-на-вредности-12

Промена на сите негативни вредности на нули

Понекогаш, треба да ги промените негативните броеви во нули, со оваа алатка, можете брзо да ја завршите.

1. Изберете го опсегот што сакате да го промените.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > содржина > Променете го знакот за вредности, и во Променете го знакот за вредности дијалог прозорецот, одберете Промена на целата негативна вредност на нула опција, видете го екранот:

3. Потоа кликнете OK or Применуваат, негативните броеви во изборот се конвертирани во нули.

снимен-промена-знак-на-вредности-12 стрелка-голема снимен-промена-знак-на-вредности-14

Забелешки:

1. Оваа функција поддржува Поништи.

2. Функцијата не ги поддржува клетките на формулата, и сите клетки од формулата автоматски ќе бидат игнорирани.


Демо: Промена на пени на вредности во голем број на клетки

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.