Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Едноставно споредете две нивоа на клетки, ако тие се еднакви или различни во Excel

Претпоставувајќи дека испративте работна книга со оригинални податоци со цел да соберат различни одговори од други. Откако ќе ги повикате сите работни книги, треба да пронајдете дали вредноста на ќелијата е изменета или не се базира на податоците од оригиналната работна книга. Или едноставно треба да ги споредите клетките во две колони за да ги дознаете токму истите клетки во Excel. Еве го Споредете ги ќелиите корист на Kutools за Excel може да ви помогне лесно да го решите.

Лесно споредете две опсези на клетките ако се еднакви во Excel

Лесно споредете две опсези на клетки, ако тие се различни во Excel


Кликнете Kutools > Споредете ги ќелиите. Погледнете слики од екранот:

снимени споредливи клетки 01


Лесно споредете две ќелии ако се еднакви во Excel

Како што е прикажано подолу прикажаното скриншот, треба да ги споредите клетките во опсегот А и Б, ако тие се еднакви, а потоа изберете ги сите еднакви ќелии во опсегот А врз основа на вредностите на ќелиите во опсегот B. Ве молиме да го направите следново.

1. клик Kutools > Споредете ги ќелиите да се отвори Споредете ги ќелиите дијалог-кутија. И во Споредете ги ќелиите дијалогот, треба да ги наведете следниве опции.

(1). Те молам одбереш два споредливи опсези одделно во Најди ги вредностите во кутија и Според кутија.

(2). Изберете го Истите ќелии опција во Најди секција.

(3). Ако сакате да ги потенцирате рамноправните ќелии со позадина или боја на фонт, ве молиме проверете некој од Пополнете позадина кутија и Пополнете ја бојата на фонтот кутија под Обработка на резултати секција.

(4). Не е задолжително да се провери Случај чувствителен функционира колку што ви треба.

(5). Кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

Забелешка: Можете да наведете две споредливи опсези во различни работни книги и работни листови со оваа алатка.

2. Тогаш a Kutools за Excel дијалогот се појавува за да ви каже колку клетки се пронајдени. Ве молиме кликнете на OK копче. Во исто време, сите еднакви ќелии во опсегот А се избрани и обележани со одредена боја на позадина врз основа на вредностите на ќелијата во опсегот Б.


Лесно се споредуваат две клетки, ако тие се различни во Excel

За споредување на ќелии, ако тие се различни во иста позиција од два опсези, треба да направите како што следува.

1. клик Kutools > Споредете ги ќелиите да ја примениме оваа алатка. И во Споредете ги ќелиите дијалогот, треба да ги наведете следниве опции.

(1). Изберете два споредливи опсези одделно во Најди ги вредностите во кутија и Според кутија.

(2). Изберете го Различни клетки опција во Најди секција.

(3). Ако сакате да ги потенцирате различните ќелии со позадина или боја на фонт, ве молиме проверете некој од Пополнете позадина кутија и Пополнете ја бојата на фонтот кутија. И наведете потребната боја од паѓачката листа во боја.

(4). Не е задолжително да се овозможи Случај чувствителен функционира колку што ви треба.

(5). Кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

2. Тогаш a Kutools за Excel дијалогот се појавува за да ви каже колку клетки се пронајдени. Ве молиме кликнете на OK копче. Во меѓувреме, сите различни клетки во опсегот А се избрани и означени со одредена боја на позадина.

Белешки:

1. На Најди ги вредностите во (опсег А) и Според (опсег Б) мора да има ист број на редови и колони при споредување на два опсези

2. Горенаведените чекори ги избираат истите или различните вредности во опсегот А за време на споредувањето. Ако сакате да ги изберете истите или различните вредности во опсегот Б, само треба да ги разменувате двата опсези во рамките на Споредете ги ќелиите дијалог-кутија.

Совет: За да ги пронајдете истите или различните вредности на ќелиите врз основа на секој ред или една ќелија, кога ќе се споредат двата опсези, можете да го примените ова Изберете иста и различни клетки корист на Kutools за Excel.


Демо: Лесно споредете две опсези и наоѓајте исти или различни клетки

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.