Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо конвертирајте помеѓу римски броеви и броеви во Excel

Во принцип, лесно е да се конвертира еден римски број на број рачно во Excel. Меѓутоа, кога бројните римски бројки треба да се претворат во броеви, рачното конвертирање еден по еден слуша доволно прилики и одземаат многу време. Но, со Kutools за Excel's Конвертирај помеѓу римскиот и бројот алатка, можете да конвертирате помеѓу римски броеви и броеви брзо во Excel.

Конвертирај римски броеви во броеви во опсег

Конвертирај ги броевите на римски броеви во опсег


Кликнете Kutools > содржина > Конвертирај помеѓу римскиот и бројот. Погледнете ги снимките на екранот:

shot конвертира меѓу римски и број 1 стрелка-голема

Конвертирај римски броеви во броеви во опсег

Да речеме дека има римски броеви во опсег како што е подолу снимениот екран, и може да ги конвертирате овие римски броеви во бројки со Конвертирај помеѓу римскиот и бројот корист како што следува:

1. Изберете опсег што сакате да ги конвертирате римските броеви во бројки, и потоа кликнете на Kutools > содржина > Конвертирај помеѓу римскиот и бројот.

2. Во дијалог прозорецот Конвертирај помеѓу римскиот и број, проверете го Роман на Број опција. Погледнете го снимениот екран:

3. Кликнете на Ok копче или Применуваат копче. Потоа ќе ги видите сите римски броеви во избраниот опсег се претвораат во бројки одеднаш.

Совет: На Применуваат копчето ќе ја примени оваа алатка без затворање на дијалог прозорецот, и можете да продолжите да ја примените оваа алатка на други опсези. Кликнете на Ok копчето за затворање на дијалог прозорецот по конвертирање.

стрелка-голема

Конвертирај ги броевите на римски броеви во опсег

Ако треба да ги конвертирате броевите во одреден опсег на римски броеви, можете да го направите со помош на Конвертирај помеѓу римскиот и броевите брзо.

1. Изберете го специфичниот опсег каде што сакате да ги конвертирате броевите во римски броеви, а потоа кликнете Kutools > содржина > Конвертирај помеѓу римскиот и бројот.

2. Во дијалогот за никнување, проверете го Број во Рим опција. Погледнете го снимениот екран:

3. Кликнете на Ok копче или Применуваат копче. Потоа ќе ги видите сите броеви во избраниот опсег веднаш да се претворат во римски броеви.

Совет: На Применуваат копчето ќе ја примени оваа алатка без затворање на дијалог прозорецот, и можете да продолжите да ја примените оваа алатка на други опсези. Кликнете на Ok копчето за затворање на дијалог прозорецот по конвертирање.

стрелка-голема

Забелешки:

Оваа алатка поддржува кратенки за поништување (Ctrl + Z).


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.