Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо конвертирајте или запишувајте број во англиски зборови во Excel

Во Excel, можеби ќе треба да конвертирате или да запишувате нумеричка вредност (број) во англиски зборови, како што се конвертирање 100.25 на англиски зборови "Сто долари и дваесет и пет центи". Не постои ефикасна функција освен користење на VBA код за да се реши во Excel. Но, со Kutools за Excel"S Опишете ги броевите, можете брзо да ги конвертирате броевите во англиски зборови или кинески зборови.


Кликнете Kutools >> содржина >> Опишете ги броевите, видете го екранот:

снимени магии на броеви 1


Употреба:

1. Означете го опсегот во кој сакате да ги запишувате броевите во англиски правопис (зборови или текст).

2. Применете ја алатката со кликање Kutools > содржина > Опишете ги броевите, а потоа наведете ги јазиците во дијалогот. Постои вграден панел за преглед за вас за да ги видите резултатите веднаш. Погледнете го екранот:

снимени магии на броеви 1

3. Потоа кликнете OK or Применуваат. Сите броеви се претворени во англиски зборови. Погледнете слики од екранот:

снимени магии на броеви 1


Демо: Одлучете броеви на англиски или кинески збор

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Daniël · 1 years ago
  Please make the following corrections to the webpage (read: website) and the Kutools Add-in: numbers twenty-one (21) through ninety-nine (99) are hyphenated when spelled.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Qiu hongkun · 1 years ago
   Hello,

   Do you mean the 21 should be spelled as twenty-one and 99 should be spelled as ninety-nine? :)

   Thanks in advance.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Shiv Kumar · 1 years ago
  Hey, I am from India and need to Spell Out Numbers in words in Indian Rupee Format. Please help as it shows only in dollars . Make it convenient for individual currencies.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Javed · 1 years ago
  I need to convert PKR and USD in numbers into word, please help in excel or ad-on
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  shashi · 1 years ago
  how to to convert numbers in value. please help
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  arun · 1 years ago
  how to convert numeric value into words