Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо претворете ги формулите на клетките во текстуални низи во Excel

Во Excel, кога ќе внесете формула, ќе добиете резултат вредност. Но, понекогаш, сакате да ги прикажете резултатите од формулата како текстуални низи во ќелиите на работниот лист. На пример, во една ќелија внесувам формула = A1 + A2-A3, и јас ќе добијам резултат вредност, сега би сакал да ја конвертирам вредноста на резултатот во овој текст стринг = A1 + A2-A3 во Excel. Со нашиот Kutools за Excel"S Конвертирај формула во текст корисност, можете да претворите ќелии на текстуални текстури со само еден клик.


Кликнете Kutools >> содржина >> Конвертирај формула во текст, видете го екранот:

shot конвертира формула на text01


Употреба:

1. Изберете го опсегот на формула за кој сакате да ги конвертирате формулите во текстуални низи.

2. Потоа примени ја оваа алатка со кликање Kutools > содржина > Конвертирај формула во текст, и сите резултати од формулата се смениле во текстуалните низи. Погледнете слики од екранот:

shot-convert-formulas-to-text2 -2 shot-convert-formulas-to-text3

Забелешки:

1. Оваа функција поддржува откажи;

2. Ако сакате да ги конвертирате текстуалните низи во вистински формули, можете да ја посетите Конвертирај го текстот во формула функција.


Демо: Брзо претворање на клеточни формули во текстуални низи и обратно

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.