Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо извлечете ги линковите на линкови од хиперлинкови или да ги претворите обичните текстуални линкови до хиперлинкови

Во Excel, секогаш вметнуваме некои хиперлинкови во ќелиите, за да можеме да ги поврземе информациите што ни се потребни. Тоа е корисно. Но, под одредени околности, може да наидете на некои проблеми со хиперлинкови, како на пример, како можете да ги извадите линковите од линкови од стотици хиперлинкови, како можете брзо да направите стотици обични текстуални URL-адреси во хиперлинкови и така натаму. Затоа го градиме Kutools за Excel"S Конвертирај хиперврски алатка. Со оваа алатка, можете брзо да ги примените следните операции:

Извлечете ја url-линковите од повеќе хиперлинкови

Конвертирај обични текстуални врски во кликање хиперлинкови


Кликнете Kutools > линк > Конвертирај хиперврски. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема

Извлечете ја url-линковите од повеќе хиперлинкови

Ако претпоставиме дека имате линкови на хиперлинкови во работниот лист како што е прикажано на екранот подолу, можете брзо да ги извадите линковите од линкови од сите хиперлинкови како што следува. Погледнете го екранот:

shot-convert-hyperlinks3

1. Изберете опсег што сакате да ги извадите линковите од линковите од хиперлинкови, а потоа примени ја алатката (Кликнете Kutools > линк > Конвертирај хиперврски).

2. Во Конвертирај хиперврски дијалог прозорецот, ве молиме наведете ги поставувањата што ги сакате.

(1). Тоа ќе ги претвора обичните текстуални линкови во хиперлинкови што може да се кликнат.

(2). Ќе ја прикаже вистинската URL адреса на хиперлинкови во ќелиите, како што е да се извлече линк за врска од хиперлинкови.

(3). Наведете опсег што сакате да ја примените операцијата.

(4). Наведете ја ќелија за да започнете да ги лоцирате резултатите.

(5). Ако не сакате да ги лоцирате резултатите во нов опсег, ве молиме проверете Конвертирајте го изворниот опсег опција.

3. клик OK копче за да се примени операцијата. Ќе ги видите резултатите како што следи. Погледнете слики од екранот:

shot-convert-hyperlinks5 shot-convert-hyperlinks6

Лоцирање на резултатите во нов опсег.

Лоцирање на резултатите во оригиналниот опсег.


Конвертирај обични текстуални врски во кликање хиперлинкови

Ако имате лист со стотици обични текстуални URL-адреси како што е прикажано на екранот подолу, можете брзо да ги претворите сите текстуални URL-адреси во кликање на хиперлинкови како што следува. Погледнете го екранот:

shot-convert-hyperlinks7

1. Изберете опсег што сакате да ги извадите линковите од линковите од хиперлинкови, а потоа примени ја алатката (Кликнете Kutools > линк > Конвертирај хиперврски).

2. Во Конвертирај хиперврски дијалог прозорецот, ве молиме наведете ги поставувањата што ги сакате.

(1). Тоа ќе ги претвора обичните текстуални линкови во хиперлинкови што може да се кликнат.

(2). Ќе ја прикаже вистинската URL адреса на хиперлинкови во ќелиите, како што е да се извлече линк за врска од хиперлинкови.

(3). Наведете опсег што сакате да ја примените операцијата.

(4). Наведете ја ќелија за да започнете да ги лоцирате резултатите.

(5). Ако хиперврската е поврзана со тековниот документ, ве молиме проверете ја оваа опција.

(6). Ако не сакате да ги лоцирате резултатите во нов опсег, ве молиме проверете Конвертирајте го изворниот опсег опција.

3. клик OK копче за да се примени операцијата. Ќе ги видите резултатите како што следи. Погледнете слики од екранот:

shot-convert-hyperlinks9 стрелка-голема shot-convert-hyperlinks10

Забелешка:

Оваа алатка поддржува Поништи (Ctrl + Z).


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.