Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо конвертирајте 2-димензионална / вкрстена табела во списокот во Excel

Нормално, ако сакате да претворите дводимензионална табела во табела со листа, мора рачно да ги копирате и залепите податоците поединечно. Ќе биде потребно многу време за претворање на голема дводимензионална табела. Но, корисна Транспонирај ги димензиите на табелата алатка на Kutools за Excel може да ви заштеди време и да ви помогне брзо да се справите со следниве операции брзо:

Конвертирај крст (дводимензионална) табела на листа

Конвертирајте листа на табелата со вкрстени димензии

Пренесување на табела Димензија на демонстрација


Кликнете Kutools >> Опсег >> Транспонирај ги димензиите на табелата. Погледнете слики од екранот:

shot table dimention1 1

стрелка-голема

shot table dimention2 2


Конвертирај крст (дводимензионална) табела на листа

1. Ве молам изберете ја табелата што сакате да ја конвертирате во листа како што следи, и потоа примени ја алатката.

2. Изберете Преку табела на листа опција и наведете една ќелија за распоредување на резултатот во Опсег на резултати. Забелешка: Можете да наведете опсег на резултати низ различни работни листови и работни книги.

shot table dimention3 3

3. клик OK. 2-димензионалната табела е претворена во табелата со листа. Погледнете слики од екранот:

Крст маса (со заглавија на редови и колони)

стрелка-голема

Табела со листа (една димензионална табела)


Конвертирајте листа на табелата со вкрстени димензии

1. Ве молиме изберете листа која сакате да ја конвертирате во табелата, и потоа примени ја алатката. Забелешка: мора да изберете листа која содржи 3 колони.

2. Изберете Листа на вкрстени табели опција и наведете една ќелија за распоредување на резултатот во Опсег на резултати. Забелешка: Можете да наведете опсег на резултати низ различни работни листови и работни книги.

shot table dimention4 4

3. клик OK. Листата е претворена во табелата. Погледнете слики од екранот:

Табела со листа (една димензионална табела)

стрелка-голема

Крст маса (со заглавија на редови и колони)


стрела сино десен меурЗабелешки:

1. Табелата со крос (две димензии) ќе се претвори во рамна листа со три колони.

2. Ако конвертирате листа на вкрстени табели, листата мора да содржи три колони.

3. Оваа алатка поддржува Поништи (Ctrl + Z).

4. Ако изберете листа која содржи заглавија како што следи (видете го екранот), мора да проверите Моите податоци имаат заглавија опции, инаку операцијата за конвертирање нема да работи правилно.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.