Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо идентификување и конвертирање на датум формат во Excel

Во Excel можеби ќе треба да ги конвертирате датумите што се чуваат како текст во формати на датуми или да ги идентификуваат различните нестандардни датуми како формати на датуми на локацијата според поставките на оперативниот систем. Kutools за Excel"S Конвертирај на датум може да ви помогне брзо да ги примените следните операции во Excel.

Конвертирај ги датумите зачувани како текст во локалните формати на датуми

Конвертирајте формати на датуми во локалните формати на датуми

Конвертирај долги датуми на формати во локални кратки датуми

Конвертирај нестандардни формати на датуми во локални формати на датуми


Кликнете Kutools > содржина > Конвертирај на датум. Погледнете слики од екранот:

формат на датум за конвертирање на формат 1.png


стрела сино десен меурУпотреба:

1. Изберете го опсегот што сакате да го примените оваа алатка.

2. Потоа примени ја алатката со кликање Kutools > содржина > Конвертирај на датум. Погледнете слики од екранот:

shot-convert-date-format-2 стрелка-голема shot-convert-date-format-3

3. Сите датуми зачувани како текстуални или нестандардни формати на датуми ќе бидат претворени во вашите локални формати на датуми.

Забелешка: Ако не сакате да конвертирате одредени датуми во опсегот, задржете CTRL клуч за избор или означување на нив во Конвертирај до датум дијалог прозорецот, а потоа кликнете Закрепне копчето за да останат непроменети.


Конвертирај ги датумите зачувани како текст во локалните формати на датуми

Претпоставувајќи дека имате голем број датуми што се зачувани како текст во вашата работна книга, можете да аплицирате Конвертирај до датум да ги претворат во формати на датуми.

shot-convert-date-format-4 стрелка-голема shot-convert-date-format-5

Конвертирајте формати на датуми во локалните формати на датуми

Оваа алатка исто така може да конвертира различни формати на датуми во вашите локални формати на датуми според поставките на вашиот оперативен систем.

shot-convert-date-format-6 стрелка-голема shot-convert-date-format-7

Конвертирај долги датуми на формати во локални кратки датуми

shot-convert-date-format-8 стрелка-голема shot-convert-date-format-9

стрела сино десен меурКонвертирај нестандардни формати на датуми во локални формати на датуми

shot-convert-date-format-10 стрелка-голема

Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Jerry crosby · 1 years ago
  Change time
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Brian Wolff · 4 years ago
  The dates I have are 2014/11/25 07:31:25 PST
  I need to convert them to date format but adjust per timezone

  So this SHOULD convert to 2014/11/25 05:31:25

  Can the product handle time zone conversions to TZ of that excel is running in?