Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо конвертирајте време во секунди / минути / часови во Excel

На пример, имаме податоци за време во Cell A1, како што е 11: 10: 03 AM. Нормално можеме да го претвориме времето во секунди со примена на формула = A1 * 86400 (или да го претвориме во минути со формула = A1 * 1440, или да го претворите во часови со формула = A1 * 24), а потоа форматирајте ја клеточната формула како Општо или Број. Kutools за Excel Конвертирај време алатка може да ја поедностави операцијата и да ви помогне да конвертирате маса на HH: MM: SS форматирање на податоци во секунди / минути / часа во Excel со само еден клик.

kutools-стрелка-десно kutools-стрелка-десно kutools-стрелка-десно
време Конвертирај во секунди Конвертирај на минути Конвертирај на часови

Конвертирај време во секунди само со еден клик во Excel

Конвертирај време во минути со еден клик во Excel

Конвертирај време на час само со еден клик во Excel

Конвертирајте го времето на секунди / минути / часа и зачувајте на друга локација


Кликнете Kutools > содржина > Конвертирај време. Погледнете го снимениот екран:

shot конвертира време до децимален 1

Кликнете овде за да ја преземете најновата верзија на Kutools за Excel.


Конвертирај време во секунди само со еден клик во Excel

За да конвертирате голем број податоци за времето во секунди само со еден клик во Excel, ве молиме да го направите следното:

1. Изберете опсег на податоци за време што ќе ги конвертирате во секунди.

2. Кликнете на Kutools > содржина > Конвертирај време > Време до секунди.

Сега се појавува дијалог-кутија за да ви кажам колку време податоци се успешно конвертирани. Само затворете го.

Тогаш ќе видите сите податоци за време во избраниот опсег веднаш да се конвертираат во секунди.

kutools-стрелка-десно

Забелешка: Ако сакате да ги зачувате конвертираните секунди во друг опсег без да ги менувате оригиналните податоци за времето, ве молиме погледнете овој метод.


Конвертирај време во минути со еден клик во Excel

Ако треба да ги конвертирате податоците за времето во минути во Excel, можете да го направите следното:

1. Изберете опсег на податоци за време што ќе ги конвертирате во минути.

2. Кликнете на Kutools > содржина > Конвертирај време > Време до минути.

Сега се појавува дијалог-кутија за да се прикаже количината на податоци за претворање на времето, само затворете го. И тогаш ќе видите сите податоци за време во избраниот опсег да се конвертираат во минути одеднаш.

kutools-стрелка-десно

Забелешка: Ако треба да ги зачувате резултатите од реализациите на друго место во Excel, ве молиме погледнете овој метод.


Конвертирај време на часови само со еден клик во Excel

За брзо да ги промените податоците за времето на часови само со еден клик во Excel, направете го следното:

1. Изберете опсег на податоци за време што ќе се претворат само во саати.

2. Кликнете на Kutools > содржина > Конвертирај време > Време до часови.

Ќе се отвори дијалог-кутија за да се прикаже колку време податоци биле успешно конвертирани, само затворете го. И тогаш ќе видите дека сите податоци за време се претвораат во часови само еднаш.

kutools-стрелка-десно

Забелешка: Ако треба да ги зачувате резултатите од реализациите на друго место во Excel, ве молиме погледнете овој метод.


Конвертирајте го времето на секунди / минути / часа и зачувајте на друга локација

Сите погоре методи ќе ги заменат оригиналните податоци за времето со резултатите од конверзијата директно. Ако сакате да спречите бришење на оригиналните податоци за времето, можете да го пробате овој метод на следниов начин:

1. Изберете опсег на податоци за време што ќе ги конвертирате во секунди / минути / часови, а потоа кликнете Kutools > содржина > Конвертирај време > Конвертирај време.

2. Во дијалогот за отворање на времето за конвертирање, наведете еден тип на конверзија во Конвертирај Тип секција, проверете го Зачувај на друга локација опција, а потоа наведете го дестинациониот опсег во Зачувај во кутија. Погледнете го снимениот екран подолу:

3. Кликнете на Ok копче. Потоа, дијалогот за Kutools for Excel излегува за да покаже колку време податоци се конвертирани, само затворете го.

Сега ќе видите дека избраните податоци за времето се претворени во секунди (или минути / часови), а резултатите од конверзијата се ставаат во наведениот опсег на дестинации.

Забелешка: Оваа алатка може да се примени само за HH: MM: SS податоци за формат на време.


Демо: Конвертирај време на часови, минути, секунди

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.