Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Копирајте клеточно форматирање од една ќелија до други ќелии во Excel

Дали некогаш сте биле таму пред, кога има мобилен има точно форматирање што сакате да се примени на други ќелии во Excel? Тоа е сигурно, и ние можеме да го користиме Фортер Сликарот за брзо копирање на форматирањето од едно место и негово примена во друга. Но, како да копирате специфично форматирање од едно место и да го примените во други ќелии? Затоа го градиме Kutools за Excel's Копирање на келирање алатка, бидејќи формат сликар само може да го копирате сите форматирање од едно место во Excel. Ние можеме брзо да ги примениме овие операции во Excel со Копирање на келирање.

Копирајте специфично форматирање од една ќелија и примени го на други клетки


Кликнете Kutools >> Формат >> Копирање на келирање, видете слики од екранот:

shot копирај ќелија форматирање 1 стрелка-голема shot копирање ќелија форматирање 02-2

Копирајте специфично форматирање од една ќелија и примени го на други клетки

За да копирате и да примените одредено форматирање од една ќелија до други ќелии што ги избравте, направете го следното:

1. Изберете една единствена ќелија (A1 на пример) што сакате да го примените неговото форматирање во други ќелии.

2. А потоа применувајте ја оваа алатка со кликање Kutools > Формат > Копирање на келирање.

3. Во Копирање на келирање дијалог-кутија, наведете ги атрибутите за форматирање за други ќелии што сакате да ги примените, видете го екранот:

shot копирање ќелија форматирање 03-3

4. Потоа кликнете OK, и одберете ги ќелиите за кои сакате да го примените ова форматирање во полето за праќање, видете го екранот:

shot копирање ќелија форматирање 04-4

5. Потоа кликнете OK копчето, специфичното форматирање на ќелиите од ќелијата A1 е применето за избраните ќелии одеднаш, видете на екранот:

shot копирање ќелија форматирање 05-5


Забелешка:

Оваа алатка поддржува откажи (Ctrl + Z).


Демо: Копирајте клеточно форматирање од една ќелија до други ќелии во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.