Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно се брои бројот на само задебелени ќелии во опсег во Excel

Понекогаш можеби ќе означите некои посебни клетки со задебелени букви, а подоцна сакате да го пресметате вкупниот број на овие задебелени ќелии. Со COUNTBYFONTBOLD функцијата на Kutools за Excel, можете лесно да го пресметате бројот на само задебелени ќелии во опсег во Excel.


Кликнете Kutools > Функции на Kutools > Статистика и математика > COUNTBYFONTBOLD. Погледнете го екранот:

Кликнете за да ја преземете најновата верзија на Kutools за Excel.


Брои го бројот на само задебелени ќелии во опсег во Excel

Ако претпоставиме дека треба да го броиме бројот на задебелени ќелии во опсегот A1: B12 во Excel, направете го следново:

1. Те молам одбереш празно клетка за да ја користите функцијата COUNTBYFONTBOLD и кликнете Kutools > Функции на Kutools > Статистика и математика > COUNTBYFONTBOLD.

2. Во дијалогот за отворање Function Arguments, кликнете на Погледни ги копчето за да изберете одреден опсег каде што ќе го броете само бројот на задебелени ќелии.

шут брои смели клетки 2

3. Кликнете на OK копче. И тогаш ќе го добиете бројот на задебелени ќелии. Погледнете го екранот:

Забелешка: Можете да ја внесете формулата = COUNTBYFONTBOLD (A1: B12) (A1: B12 е опсегот каде што сакате да го пресметате бројот на задебелени ќелии) за да го добиете резултатот директно.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.