Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо пребројте ги појавите на карактерот во низа во Excel

Претпоставувајќи, имате листа на тест низи во работниот лист, сега сакате да го пресметате бројот на пати во кој одредена карактер или буква се појавуваат во ќелија. Дали сеуште ги броиш појавите на тој специфичен лик еден по еден рачно? Kutools за Excel"S COUNTCHAR функцијата може брзо да брои специфични времиња кои се појавуваат во ќелијата.

Функција COUNTCHAR: Броење на бројот на прикажување на знак во низа


Кликнете Kutools >> Kutools Функции >> Статистика и Математика >> COUNTCHAR, видете го екранот:

шут броја појава на карактер 1


Функција COUNTCHAR: Броење на бројот на прикажување на знак во низа

Земете ги следните податоци на пример, сакам да го бројам бројот на буквата "c" што се појавува во ќелијата A1, ве молиме да го направите следното:

shot-count-specific-character-2

1. Изберете една ќелија каде што сакате да го ставите резултатот.

2. Примени COUNTCHAR функционира со кликање Kutools > Функции на Kutools > Статистика и математика > COUNTCHAR, во исфрлен надвор Аргументи на функции дијалог прозорецот, кликнете на првиот shot-count-specific-character-0 копчето покрај Во рамките на текстот за да ја одберете келијата за која сакате да го броете специфичниот знак, а потоа внесете го знакот "c"Дека сакате да ги броиш појавите на текстуалната низа, видете го екранот:

shot-count-specific-character-3

3. И потоа кликнете OK за да го затворите дијалогот, ќе го добиете бројот на пати што ќе се појави специфичен карактер, видете го екранот:

shot-count-specific-character-4


Белешки:

1. Оваа функција е осетлива на големи букви.

2. Со оваа алатка, исто така може да сметате и други специјални знаци, како што се *, *? /! ~ И така натаму.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.