Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо броење броеви на викенди / работни денови / одреден ден во неделата помеѓу два датуми во Excel

На пример, треба да ги разберете работните денови со исклучок на викендите во временскиот период за распоред за работа. Во споредба со рачно броење на недели во календарот, Kutools за Excel"S Брои работни денови помеѓу два датуми формулата може да ви помогне брзо да го пресметате бројот на работни денови помеѓу двата датуми. Kutools за Excel, исто така, обезбедува Брои викенди меѓу два датума формула за броење на броевите на викенди меѓу два датуми, и Сметајте го бројот на одреден ден на денот формула за броење на бројот на одреден ден на денот, се вели во понеделникот, меѓу два датуми во Excel.

Брзо бројат броеви на викенди меѓу два датуми во Excel

Брзо брои броеви од сите работни денови помеѓу два датуми во Excel

Брзо броете броеви на специфични делници помеѓу два датуми во Excel


Брзо бројат бројот на викенди меѓу два датуми во Excel

Со претпоставка дека датумот на почеток е 2015 / 3 / 25, крајниот датум е 2015 / 10 / 26, и треба да знаете колку викенди во овој период. Ве молиме направете го следното:

1. Ве молам изберете ја ќелијата за да ја користите формулата, и кликнете Kutools > Помошник на Формула > Брои викенди меѓу два датума. Погледнете го екранот:

шут брои викенди 1

2. Во Отворањето Помошник на Формула дијалог прозорецот, ве молиме:

(1) Кликнете на Погледни ги копчето во Почеток Датум кутија за да го изберете клеточниот датум за почеток;

(2) Кликнете на Погледни ги копчето во Крај Датум поле за избор на ќелија за крајниот датум.

штрајк брои викенди викенди во неделата 2

Забелешка: Можете да го внесете датумот на почеток или крајниот датум директно како "2015 / 3 / 25".

3. Кликнете на Ok копче. И тогаш ќе го видите бројот на сите викенди меѓу два датуми. Погледнете го екранот:

штрајк брои викенди викенди во неделата 3

Забелешка: Исто така можете директно да ја внесете формулата =INT((WEEKDAY(B1-1)-B1+B2)/7) + INT((WEEKDAY(B1-6)-B1+B2)/7) да ги брои викендите помеѓу два датума. (Во формулата, B1 е ќелијата ќе започне со датум, B2 е ќелија со краен датум.)


Брзо брои бројот на сите работни денови помеѓу два датуми во Excel

Kutools за Excel Брои работни денови помеѓу два датуми формулата ќе ви помогне лесно да го пресметате бројот на сите работни денови (од понеделник до петок) во временски период во Excel. Ве молиме направете го следното:

1. ве молиме изберете празно клетка за да ја користите формулата, и кликнете Kutools > Помошник на Формула > Брои работни денови помеѓу два датуми. Погледнете го екранот:

брои броеви во работните денови 1

2. Во Отворањето Помошник на Формула дијалог прозорецот, ве молиме:

(1) Кликнете на Погледни ги копчето во С.курва Датум кутија за да го изберете клеточниот датум за почеток;

(2) Кликнете на Погледни ги копчето во Крај Датум поле за избор на ќелија за крајниот датум.

Забелешка: Можете да го внесете датумот на почеток или крајниот датум директно како "2015 / 3 / 25".

3. Кликнете на Ok копче. И ќе го добиете бројот на работни денови. Погледнете го екранот:

штрајк брои викенди викенди во неделата 5

Забелешка: Можете директно да ја внесете формулата =B2-B1+1-(INT((WEEKDAY(B1-1)-B1+B2)/7) + INT((WEEKDAY(B1-6)-B1+B2)/7)) да ги брои работните денови помеѓу двата датуми. (Во формула, B1 е келија со датум на почеток, а B2 е келијата со краен датум.)


Брзо сметајте го бројот на специфични денови во неделата помеѓу два датуми во Excel

Понекогаш, можеби ќе треба да се пресмета бројот на одреден ден на денот во временски период, се вели во неделата. Kutools за Excel Сметајте го бројот на одреден ден на денот формула може да ви помогне да го направите тоа лесно. Ве молиме направете го следното:

1. Ве молам изберете ја ќелијата за да ја користите формулата, и кликнете Kutools > Помошник на Формула > Сметајте го бројот на одреден ден на денот. Погледнете го екранот:

шут брои одреден ден на денот 1

2. На отворањето Помошник на Формула дијалог прозорецот, ве молиме:

(1) Кликнете на Погледни ги копчето во Почеток Датум поле за да го одредите датумот за почеток;

(2) Кликнете на Погледни ги копчето во Крај Датум поле за да го наведете клетокот за крајниот датум;

(3) Внесете еден број помеѓу 1 и 7 за да го одредите одреден ден во денот Викенд кутија.

совети:

(1) Можете да го внесете датумот на почеток или крајниот датум директно како "2015 / 3 / 25".

(2) 1 покажува недела, 2-6 значи од понеделник до петок, а 7 значи сабота. Во нашиот случај, сакаме да го броиме бројот на неделата; затоа ние пишуваме 1 во Викенд кутија.

3. Кликнете на Ok копче. И тогаш ќе го добиете бројот на наведениот ден на денот. Погледнете го екранот:

штрајк брои викенди викенди во неделата 7

Забелешка: Можете директно да ја внесете формулата =INT((WEEKDAY(B1-1)-B1+B2)/7) во празно клетка за да го добиете резултатот.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.