Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо креирајте сопствени листи и пополнете ги ќелиите со нив во Excel

Понекогаш, ние често треба да внесеме некои вредности на секвенци во ред во клетките на Excel. Ние можеме да ја повлечиме рачката за пополнување за да ги пополниме ќелиите со стандардните вредности во Excel, како што се Sun, Mon, Tue, Wed, Thu, Fri, Sat. Но, ако треба повторно и повторно да ги користите другите вредности на секвенци, можете да креирате сопствени листи и да ги пополнувате во ќелиите вертикално или хоризонтално со Kutools за Excel's Пополнете ги прилагодените листи.


Кликнете Kutools >> Вметнете >> Пополнете ги прилагодените листи. Погледнете слики од екранот:

shot пополнете сопствен 1 -2

Употреба:

1. Изберете го опсегот што сакате да го пополните со вашите сопствени листи.

2. А потоа применувајте ја оваа алатка со кликање Kutools > Вметнете > Пополнете ги прилагодените листи, Во Пополнете ги прилагодените листи дијалог прозорецот, кликнете Уредете ја листата за да креирате нови вредности за прилагодени листи што ви требаат.

3. Во отворениот Прилагодени листи дијалог прозорецот, кликнете НОВА ЛИСТА ставка од Прилагодени листи, а потоа внесете ги вредностите за сопствени листови еден по еден под Внеси записи кутија, (Забелешка: Кога ќе ги внесете зборовите во полето за записи на списокот, треба да ги одделите со сепараторот запирка or Внесете клучните.) Погледнете го екранот:

4. Потоа кликнете Додај копчето за да ги додадете во Прилагодени листи, видете го екранот:

5. клик OK да се врати назад во Пополнете ги прилагодените листи дијалогот, одберете ги новите вредности на создадената листа, а потоа изберете го нарачката за пополнување од Пополнете вертикално ќелија по ќелија паѓачката листа. Погледнете го екранот:

6. Потоа кликнете Пополнете опсег или двоен клик на избраната ставка, а избраната листа на податоци е пополнета во ќелиите по ред вертикално. По завршувањето на операцијата, затворете го дијалогот.

Совет:

Ако имате листа на вредности на податоци во вашиот лист што сакате да ги додадете во листата со прилагодувања, не треба рачно да ги внесувате вредностите еден по еден, само треба да ги внесувате вредностите во листата. Ве молиме да направите следново:

Изберете опсег на вредности што сакате да ги користите, и во Пополнете ги прилагодените листи дијалог прозорецот, кликнете Уредете ја листата копче, потоа во поп Прилагодени листи дијалог, кликнете Увоз копчето и избраните вредности ќе бидат внесени во Прилагодена листа, можете да го користите објектот насекаде.


Забелешка:

Ако опсегот што сакате да го увезете е вклучен повеќе редови и колони, на Увези прилагодени листи дијалогот се појави по кликање Увоз копче. Ако проверите Колумни, опсегот што го избирате се увезува како списоци по колони, ако проверите Редови, опсегот се увезува како списоци по редови. Погледнете слики од екранот:

-1

Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.