Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно креирајте мејлинг листа и праќај пораки во Excel

Дали некогаш сте се обиделе да испраќате е-пошта на листа на е-адреси со исто тело за пораки, но различни лични наслови? Всушност, овој проблем може да се справи со функцијата за местење пошта во Word, но процесот е премногу комплексен и проблематичен. Сепак, со Kutools за Excel, На Креирај поштенска листа и Испрати пораки функции можат брзо и лесно да креираат мејлинг листа и да испраќаат пораки во Excel.

Креирај мејлинг листа во Excel

Испратете пораки од Excel


стрела сино десен меур Креирај мејлинг листа во Excel

Само три чекори, можете брзо да креирате целосна мејлинг листа со Креирај мејлинг листа, што е многу полесно отколку создавање на мејлинг листа во Word.

1. Овозможете Excel и кликнете Kutools More> Креирај поштенска листа. Погледнете го екранот:

2. Во пукање надвор Креирање поштенска листа дијалог, стори како подолу операции.

1) Проверете ги полињата што ви се потребни Колумни за поштенска листа секција.

2) Одредете го бројот на датотеки за прикачување.

3) Изберете каде сакате да се постави списокот за пошта, проверете Нов работен лист да ја поставите Листата за пошта во нов лист, ако проверите Постоечки работен лист опција, можете да кликнете shot копчето за избор за да изберете келија за да поставите.
shot создаде мејлинг листа 1

3. клик Креирај, тогаш е креирана табелата за мејлинг листа. Погледнете го екранот:
шут пошта 3

4. Потоа, само треба да ги додадете патеките за спасување на реципиентите, релативните субјекти и прилози во табелата за поштенска листа, како што е прикажано подолу.
шут пошта 4


стрела сино десен меур Испратете пораки од Excel

По креирањето на табелата за поштенска листа и внесување на информациите, можете да испратите персонализирани пораки до повеќе примачи со Испрати пораки карактеристика на Kutools за Excel во Excel.

1. Изберете табела за поштенска листа и кликнете Kutools More> Испрати пораки. Погледнете го екранот:

2. Потоа во Испрати пораки дијалогот, наведете го поставувањето како што следува:

1) Од секоја паѓачка листа ги наведете примачите, прилозите и субјектот.
shot создаде мејлинг листа 2

2) Изберете го полето што сакате да го вметнете во телото за порака од паѓачката листа претходно Вметнете го држачот, и кликнете на Вметни место успешно да се вметне.
шут пошта 8

3) Внесете го и форматирајте го телото на пораката во голема табла како што ви треба.
shot создаде мејлинг листа 3

3. Наведете го режимот за испраќање е-пошта. Стандардно Испратете е-пошта преку Outlook е избран. Ако сакате да наведете друг начин за испраќање на е-пошта, ве молиме одштиклирајте Испратете ги пораките преку Outlook, Кликнете Поставки за појдовни сервери, а потоа наведете го поставувањето на појдовниот сервер во дијалогот за пукање. Потоа можете да проверите Зачувај испратена електронска пошта во полето за избор за да ги зачувате елементите за е-пошта во папка по испраќањето секој пат. Исто така, може да го наведете испраќањето интелигентно додека праќате е-пораки врз основа на мејлинг листата. Погледнете го екранот:
shot создаде мејлинг листа 4

4. клик Испрати. Се појавува дијалог за да ве потсетам дека колку пораки се испратени успешно, кликнете OK да го затвори. Погледнете го екранот:
шут пошта 10

Сега пораките ќе бидат испратени преку наведените режими на испраќање на е-пошта.
шут пошта 11

Забелешка:

1. Можете да го зачувате тековното тело за пораки како HTML датотека од Зачувај во датотека, и увоз тело за пораки од одредена HTML датотека од Вчитај од датотека.
shot создаде мејлинг листа 5
shot создаде мејлинг листа 6

2. Стандардно, Испратете ги пораките преку Outlook се проверува како режим за испраќање е-пошта шут пошта 14 , што значи дека пораките ќе бидат испратени од стандардната сметка на вашиот Outlook. Ако сакате да испраќате е-пораки од друга специфична сметка за е-пошта пред да ја примените оваа функција, можете да кликнете на сидро во Пошта група на Kutools More јазичето за да го отворите Поставки за појдовниот сервер (SMTP) дијалог за да поставите нова сметка што сакате да ја користите за да испраќате е-пораки или да уредувате постоечките сметки. Погледнете го екранот:
shot создаде мејлинг листа 7


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Shan · 3 months ago
  Can we add multiple CC's in the list ?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Steven · 6 months ago
  Can you setup an Email 2 for CC or BCC purposes? Can you only send to one email and not CC someone? Anyone!
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Sunny · 6 months ago
   Hi, Steven, thanks for your suggestion. We have added CC and Bcc fields in Create Mailing List utility in the lastes version Kutools for Excel 18.0, you can download the newest one to have a try.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  SANDEEP · 1 years ago
  HOW TO ATTACH PDF FILE ON THIS
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Jeff1er · 1 years ago
  I used for the first time the mailing list feature to send 100+ message with separate attachments! you saved my night :)

  one small suggestion: shoud it be possible to implement a field CC?

  thanks again!

  Jean-Francois Gautier