Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо избришете ги сите листови освен тековните / активните од работната книга

Ако има работна книга која содржи повеќе работни листови, и сега, сакате да ги избришете сите листови освен тековната. Се разбира, можете да ги избришете еден по еден, но, ова ќе биде одземаат многу време ако има стотици листови во работната книга. Во овој случај, ако имате Kutools за Excel, Со Избриши ги сите неактивни листови функција, можете да ја завршите оваа работа брзо и лесно.

Брзо избришете ги сите листови освен тековните / активните од работната книга


Брзо избришете ги сите листови освен тековните / активните од работната книга

Можете брзо да ги избришете сите листови во работна книга, освен тековната, следејќи ги следните чекори:

1. Активирајте го листот што сакате да го задржите само.

2. Потоа кликнете Kutools More > Лист > Избриши ги сите неактивни листови, видете го екранот:

снимете ги сите неактивни листови 01

3. И потоа веднаш ќе се појави поле за прашување за да ве потсетам дали навистина сакате да избришете други листови или не, кликнете OK за да ги избришете сите листови на работната книга, но активната, кликнете Откажи да се откаже од оваа операција.

снимете ги сите неактивни листови 2

4. По кликнување OK копчето, сите листови во тековната работна книга се бришат, освен активниот лист.

Забелешка: Оваа функција не поддржува Поништи функција, така што треба да направите резервна копија на работната книга или да следите брзо за тековната датотека на Excel пред да ја примените оваа функција.

снимете ги сите неактивни листови 02

Кликни за да дознаете повеќе детали за услугата Track Snap.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.