Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо избришете празно или скриени редови (колони) во Excel

Една од најчестите задачи во Excel е да избришете празни (празни) редови или колони. Ако барате полесен начин за бришење на празни редови или колони, на Kutools за Excel"S Избришете скриени (видливи) редови и колони алатка може брзо да ги примени следниве операции:

Избришете празни редови или колони од опсег, избрани листови, активен лист или сите листови

Избришете ги скриените редови или колони од опсег, избрани листови, активен лист или сите листови

Избришете видливи редови или колони од опсег, избрани листови, активен лист или сите листови


Кликнете Kutools >> Избришете >> Избришете скриени (видливи) редови и колони. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема shot избриши празно скриени редови на колони 002

Избришете празни редови или колони од опсег, избрани листови, активен лист или сите листови

Ако сакате да ги избришете празни редови или колони од опсег, избрани листови, активен лист или сите листови, можете да го направите како што следува:

1. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > Избришете > Избришете скриени (видливи) редови и колони.

2. Во Избришете скриени (видливи) редови и колони дијалог прозорецот, ве молиме наведете опсегот од кој сакате да ја примените операцијата Погледни во паѓачката листа. Совет: Ако сакате да избришете празни редови или колони од опсегот, ве молиме изберете Во избраниот опсег опција во Погледни во паѓачката листа. Ако сакате да избришете празни редови или колони од други области, ве молиме изберете други опции, како што се Во активен лист, Избрани листови и во сите листови.

3. Ве молам проверете Редови под Избриши тип. Совет: Ако сакате да избришете празни колони, ве молиме проверете ги колоните. И одберете Празни редови од Детален тип. Погледнете го екранот:

4. клик OK. Сите празни редови се избришани од избраниот опсег. Погледнете го екранот:


Избришете ги скриените редови или колони од опсег, избрани листови, активен лист или сите листови

Ако претпоставиме дека има повеќе скриени редови или колони во работната книга што треба да ги избришете. Нормално, треба да ги прикажете и да ги избришете редовите или колоните еден по еден. Ова е мачна работа за нас. Но, со опцијата избришете скриени редови или колони од Избришете скриени (видливи) редови и колони алатка, можете брзо да ги избришете скриените редови или колони.

1. Оди на Избришете скриени (видливи) редови и колони дијалог-кутија, наведете опсегот за кој сакате да ја примените операцијата од Погледни во паѓачката листа. (Ако одбереш Во избраниот опсег, мора да изберете опсег што сакате да го користите прво.)

2. Потоа проверете Редови под Избриши тип. И одберете Скриени редови од Детален тип. Погледнете го екранот:

3. Потоа кликнете OK, а скриените редови се избришани од избраниот опсег. Погледнете го екранот:

Ако сакате да ги избришете скриените колони, ве молиме проверете Колумни опција од Избриши тип.


Избришете видливи редови или колони од опсег, избрани листови, активен лист или сите листови

Претпоставувајќи дека имате работна книга која содржи повеќе скриени редови или колони, а сега треба да ги отстраните само видливите редови. Ако ја избришете содржината директно, скриените редови ќе бидат отстранети заедно. Како ги бришете само видливите редови?

1. Оди на Избришете скриени (видливи) редови и колони дијалог-кутија, наведете опсегот за кој сакате да ја примените операцијата од Погледни во паѓачката листа. (Ако одбереш Во избраниот опсег, мора да изберете опсег што сакате да го користите прво.)

2. Потоа проверете Редови под Избриши тип. И одберете Видливи редови од Детален тип. Погледнете го екранот:

3. Потоа кликнете OK, само видливи редови се отстранети од избраниот опсег, а скриените редови се уште се чуваат. Погледнете го екранот:

Ако сакате само да ги избришете видливите колони, ве молиме проверете Колумни опција од Избриши тип.


Забелешка:

Оваа алатка поддржува Ctrl + Z поништи кратенки.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Mike Mish Shedlock · 1 years ago
  It only takes 10 minutes to delete hidden rows - pathetic
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Gavin · 1 years ago
  I found a workaround on a Mac (2017):

  1. Edit > Select All (or just the row range you are concerned about)

  2. Edit > Find > Go To... > Special

  3. [Tick] Visible Cells Only

  4. OK

  5. Edit > Copy

  6. Paste into a new Excel document.  The hidden cells will not be in the new document.

  Clunky, but it works.