Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Пакети бришете опција за бришење со еден клик во Excel

За да избришете голема количина на предмети, вклучително и копчиња за опции во Excel, ние обично ја применуваме Go to Special командата, потоа наведете ги објектите за да ги одберете сите објекти во активниот работен лист, а потоа ги избришете сите одеднаш. Меѓутоа, ако треба да ги избришете само копчињата на опциите во одреден опсег, командата Оди до специјално не може да се направи. Но, со Kutools за Excel's Копче за бришење на серијата алатка, ние можеме да ги избришеме сите копчиња на опциите во одреден опсег со само еден клик.


Кликнете Kutools >> Избришете >> Копчиња за бришење на сериски бришачи. Погледнете го екранот:


Пакети бришете опција за бришење со еден клик во Excel

Ако претпоставиме дека треба да ги избришете сите копчиња за опции (контролни форми) во одреден опсег како што е прикажано на следниов екран, лесно можете да го направите со само еден клик од Копчиња за бришење на сериски бришачи алатка.

1. Изберете го опсегот каде што треба да се избрише сите копчиња на опцијата и да се примени оваа алатка со кликање на Kutools > Избришете > Копчиња за бришење на сериски бришачи.

Потоа ќе ги отстраните сите копчиња за опција во избраниот опсег.

Забелешки:

1. Ако има премногу копчиња за опција во избраниот опсег, ќе се прикаже Процесната лента за да се прикаже напредокот на отстранување на опциите копчињата, и тој ќе се затвори автоматски откако ќе се отстранат сите опции копчиња.

2. Оваа алатка работи добро со копчињата за опции на контролите за формите, но не може да ги отстрани опциите копчињата на ActiveX контролите.

3. Оваа алатка поддржува поништување (Ctrl + Z) кратенки за зачувана работна книга.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.