Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо ги бришете сите графики, текстуални кутии и вградени OLE објекти во Excel

Кога треба да ги избришете сите несакани објекти како што се табелите, текстуалните кутии и вметнатите OLE објекти во работните листови, вие не можете да го направите тоа брзо, но морате да ги избришете еден по еден. На Избришете ги илустрациите и објектите in Kutools за Excel може да ви помогне брзо да ги избришете сите нив со еден клик.

со Избриши ги алатките, можете да избришете графикони, линии, слики, авто форми, паметни уметности, текстуални кутии, поврзани OLE објекти и вградени OLE објекти во активен работен лист, избран работен лист или сите работни листови од тековната работна книга.

Избришете ги сите графикони, линии, слики, автоматски облици, паметни уметности или кутии за текст

Избришете вградени OLE објекти или поврзани OLE објекти


Кликнете Kutools >> Избришете >> Избришете ги илустрациите и објектите. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема shot-delete-tools2-2

Избришете ги сите графикони, линии, слики, автоматски облици, паметни уметности или кутии за текст

Можеби сте вметнале многу графикони, линии, слики, авто форми, паметни уметности или текстуални кутии во Excel. Но, сега треба да ги отстраните сите или само некои од нив, тоа нема да биде добра идеја ако ги избришете еден по еден. Со Избришете ги илустрациите и објектите, можете брзо да го завршите.

1. Изберете ги елементите што треба да ги избришете, како на пример Табели, Слики, Линии, Текстуални кутии во Избришете ги илустрациите и објектите дијалог-кутија. Совет: можете да изберете само една опција или повеќе опции.

2. Одредете го обемот што сакате да ги избришете, можете да одберете да ги избришете активни листови, избрани листови or сите листови. Погледнете го екранот:

shot-delete-tools3

3. клик OK да го примени. И елементите кои сте ги избрале се избришани.

shot-delete-tools4
-1
shot-delete-tools5

Избришете вградени OLE објекти или поврзани OLE објекти

Понекогаш, постојат некои вметнати OLE објекти и поврзани OLE објекти вметнати во Excel датотеката, и како можете да ги избришете одеднаш?

Вградени OLE објекти: Апликациите вметнати во Excel датотеката, кога ќе ја дуплирате кликнете, може директно да се менуваат во рамките на програмата во која ја поставувате.

Поврзани OLE објекти: Апликациите вметнати во Excel-датотеката, кога дво-кликнете на неа, може да ја отворат матичната датотека за извршување на сите промени.

1. Изберете Вградени OLE објекти or Поврзани OLE објекти предмети што треба да ги избришете. Полето за проверка поддржува повеќекратно избирање.

2. Одредете го обемот што сакате да ги избришете, можете да одберете да ги избришете активни листови, избрани листови or сите листови. Погледнете го екранот:

shot-delete-tools6

3. Потоа кликнете OK. Сите вградени OLE објекти или поврзани OLE објекти се отстранети од Excel.


Забелешки:

Оваа алатка поддржува Поништи, можете да притиснете Поништи (Ctrl + Z) за да ја вратите оваа операција веднаш.


Демо: Избриши ги сите графики, текстуални кутии и вградени OLE објекти во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.